Pályaválasztási kisokos: ezt adják a két tanítási nyelvű iskolák Közoktatás
Székács Linda

Pályaválasztási kisokos: ezt adják a két tanítási nyelvű iskolák

Közeleg a középiskolai felvételi határideje de még fogalmatok sincs, hol és mit szeretnétek tanulni? Segítünk dönteni! Új, Pályaválasztási kisokos cikksorozatunkban bemutatjuk nektek, hol és mit tanulhattok, ha a következő tanévtől középiskolások lesztek. Ebben a részben a két tanítási nyelvű középiskolákról olvashattok.

"Tűzoltó leszel s katona! Vadakat terelő juhász!" - szól Jószef Attila Altató című költeménye.

Egész kicsi korunktól kezdve arról álmodozunk, mik leszünk majd, ha felnövünk. A válaszadás a nyolcadik osztályos diákok számára kezd egyre égetőbb lenni, hiszen nektek - és a 6- vagy 8 osztályos gimnáziumba készülő 10 és 12 éveseknek - legkésőbb 2025. február 20-án le kell adni a jelentkezést a kiválasztott középfokú iskolákba, ahol a következő tanévtől folytatnátok a tanulmányaitok. Segítünk dönteni.

Ha a nyelvtanulás a fő cél

Idegen nyelven tanult tantárgyak, anyanyelvi tanárok, idegen nyelven tett érettségi vizsga és akár díjmentesen szerzett felsőfokú nyelvvizsga is. Számos nyomós indok szólhat amellett, hogy két tanítási nyelvű középiskolát válasszatok, ha pályaválasztás előtt álltok.

Ez az intézménytípus az 1980-as években jelent meg Magyarországon Vámos Ágnes, az ELTE Neveléstudományi Intézete professzora által, aki egy bolgár tanulmányút során találkozott ilyen iskolákkal.

"A két tanítási nyelvű oktatás folyamatában a tanulók több közismereti tantárgyat célnyelven tanulnak, célnyelven szereznek új ismereteket. Korán megkezdődik a célnyelv használata információszerzésre és -átadásra, és nyilvánvalóvá válik a nyelvórán kívüli nyelvtudás fontossága. Lényeges, hogy a tanulók a célnyelv elsajátítása során építsenek meglévő ismereteikre és személyes tapasztalataikra, és fedezzék fel, hogy a célnyelvi és a tantárgyi tudás szoros kölcsönhatásban van egymással, és számos területen alkalmazható" - írja az Oktatási Hivatal.

Ahogy itt is írják, ezekben az intézményekben már 9. osztálytól kezdve legalább három közismereti tantárgyat az adott célnyelven tanulnak a diákok, valamint elvárás, hogy a 10. évfolyam végére a tanulók legalább ötven százaléka eljusson a B2-es, vagyis középfokú nyelvvizsga szintjére, a 12. évfolyam végére pedig legalább az osztály kilencven százaléka legyen ezen a szinten.

De akár arra is lehetőség van ezekben az iskolákban, hogy a középiskolai tanulmányaitokat C1-es felsőfokú nyelvvizsga birtokában fejezzétek be. Ráadásul díjmentesen, amennyiben az adott idegen nyelvből emelt szinten érettségiztek, illetve további két tantárgyból középszinten érettségiztek.

 

Hogyan zajlik a felvételi?

A felvételi eljárás folyamata intézményenként eltérő, ezt az iskolák a felvételi tájékoztatóikban határozzák meg.

A két tanítási nyelvű középiskolák többsége kéri a központi írásbeli felvételi vizsga megírását magyarból és matematikából, emellett gyakran szóbeli vizsgát is szerveznek, amelynek keretében felmérik a nyelvtudásotokat is az adott idegen nyelvből, hiszen az erős nyelvtudás elengedhetetlen ezekben az intézményekben.

Ha már most legalább A2-B2 szintű nyelvtudással rendelkeztek, vagy esetleg az általános iskolai tanulmányaitokat is két tanítási nyelvű intézményben végeztétek, akkor nincs miért aggódnotok.

Pályaválasztási kisokos

Ekkor lehet jó választás a négy évfolyamos gimnázium

Ezt adják a technikumok

Kinek lehet jó választás a nyolc- vagy hatosztályos gimnázium?