Egy törvénymódosítással tovább korlátoznák, hogy milyen tankönyvekből taníthatnának az iskolákban Közoktatás
Gál Luca

Egy törvénymódosítással tovább korlátoznák, hogy milyen tankönyvekből taníthatnának az iskolákban

A PSZ elnöke szerint ezzel a lépéssel a kormány szinte teljesen megszüntetné a tanárok szakmai autonómiáját.

Október elsején társadalmi egyeztetésre bocsátott a Belügyminisztérium egy módosító tervezetet, amely törvényi szinten szabályozná, hogy csak a Nemzeti alaptantervnek (NAT) megfelelő tankönyvekből taníthassanak a pedagógusok – írja a Népszava.

A módosítás kimondja, hogy a nevelési-oktatási intézmény igazgatója felel „a pedagógiai munkáért, valamint a nevelő-oktató munka során az Alaptörvényben, valamint a Nemzeti Alaptantervben szereplő érvényes értékeknek megfelelő tankönyv és tansegédlet használatért.”

A jelenlegi törvény szerint ez a köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyban álló alapvető feladata, továbbá többesszámban vannak megnevezve a tankönyvek és segédletek.

Ezzel kapcsolatban a lapnak nyilatkozott Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke, aki szerint,

„ha a módosítást megszavazzák, azzal szinte teljesen megszűnik a tanárok szakmai autonómiája.”

Bár a tankerületi központok eddig is korlátozhatták az iskolák tankönyvválasztását, abba nem volt beleszólásuk, hogy a gyakorlatban milyen köteteket, munkafüzeteket használhatnak - nyilatkozta Totyik.

A PSZ elnöke szerint nem ritka, hogy egyes intézményekben még most is olyan könyveket használnak, amelyek a tankönyvjegyzékben már nem szerepelnek, de korábban jól beváltak.

Az is előfordul, hogy az állami tankönyvek mellé saját költségükön vásárolnak a szülők olyan, az iskolák által hivatalos úton nem beszerezhető tankönyveket, amelyekből a tanárok eredményesebben tudnak tanítani, a diákok pedig tanulni.

 

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on Közoktatás Székács Linda

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.