Fiktív tanulókra kértek állami támogatást, visszavonták a működési engedélyét a Tudásfa Felnőttoktatási Gimnázium és Általános Iskolának Közoktatás
Rodler Lili

Fiktív tanulókra kértek állami támogatást, visszavonták a működési engedélyét a Tudásfa Felnőttoktatási Gimnázium és Általános Iskolának

Többek között azért, mert nem rendelkeztek a működéshez szükséges pénzügyi eszközökkel, megalapozatlan költségvetéseket nyújtottak be és fiktív tanulói jogviszonyok alapján állami támogatást igényeltek.

Súlyos jogsértéseket találtak a Tudásfa Felnőttoktatási Gimnázium és Általános Iskola budapesti, szigetszentmiklósi, bajai és pécsi tagintézményeinek esetében – írta meg az Átlátszó.

A Tudásfa Felnőttoktatási Gimnázium és Általános Iskola az ország különböző pontjain 14 tagintézménnyel rendelkezik.

Az első furcsaságok 2023-ban a Baranya Vármegyei Tagintézményben kezdődtek; ekkor ugyanis felszólították az iskolát a jogszerű állapotok visszaállítására és közigazgatási bírságot is kiszabtak, az intézmény ugyanis valótlan adatokat közölt. Többek között bizonyos szerződéseket nem pedagógusok írták alá, vagy nem is abban az intézményben tanítottak, ahová bejelentették őket. De fiktív vagy már kijelentkezett diákoknak is rögzítettek érdemjegyeket.

Nem változtak az állapotok, így 2024 májusában hivatalosan visszavonta a Baranya Vármegyei Kormányhivatal a Tudásfa működési engedélyét. Az intézményt ugyanakkor a Kormányhivatal még május előtt bezárathatta volna, mivel a 2023-as eset után 2024 márciusában is vizsgálatot indítottak, ezt azonban Sajóhelyi Gábor, az iskola igazgatója akadályoztatta, mivel hónapokig nem volt elérhető a hatóságok számára.

Fiktív diákok, nem létező pedagógusok

Megállapították, hogy az intézmény valótlan adatokat közölt: előfordult, hogy a szerződéseket nem a pedagógusok írták alá, vagy nem abban a tagintézményben tanítottak, ahová lejelentették őket. Néhány pedagógus esetében kiderült, hogy soha nem is tanított a Tudásfában. Emellett fiktív és már kijelentkezett diákoknak is rögzítettek érdemjegyeket, továbbá nem volt hely, ahol a hivatalos adatokat – tanúsítványokat, bizonyítványokat – egy helyen tárolhattak volna, és megnehezítették a diákok hozzáférését a bizonyítványaikhoz, amikor azok át szerettek volna jelentkezni máshová.

Ezen felül jóval később kezdték a tanévet, mint szeptember elseje, és több évfolyamot is összevonva oktattak, tanóra tömbösítésekkel, ami miatt hátrányba kerültek.

Ezek az esetek nem voltak egyedülállóak. Kiderült, hogy szinte minden tagintézményben ugyanezzel az eljárással kezelték az ügyeket.

Visszavont működési engedély

A Pest Vármegyei Kormányhivatal döntése, hogy visszavonja a Tudásfa működési engedélyét és egyúttal törli azt az egyházi, magán és nemzetiségi önkormányzatok által fenntartott köznevelési intézmények nyilvántartásából 2024. július 18-án vált véglegessé. Az eljárás során azt is nézték, hogy a fenntartó rendelkezik-e a működéshez szükséges pénzfeltételekkel.

Sajóhelyi Gábor akkor azt nyilatkozta, hogy a fenntartó elleni peres eljárás miatt, nem tud az anyagi feltételek hiteles igazolására vonatkozó dokumentumot bemutatni. Az újabb hivatali megkeresésre 2024. júniusában az igazgató elküldte az intézmény módosított költségvetését, amely szerint a 2024. évre több mint 85 millió forint bevétel áll rendelkezésre Emmi támogatás jogcímén, valamint 106 millió forint kölcsön.

A Magyar Államkincstár egy korábbi határozatában viszont elutasította a fenntartó 2024. évre vonatkozó támogatás megállapítására irányuló kérelmét, és a 2024. évben január-február hónapokra folyósított több mint 85 millió forint (plusz 3 millió forint kamat) visszafizetésére kötelezte a fenntartót, valamint felfüggesztette az állami finanszírozását, mivel megállapította a Kormányhivatal, hogy a fenntartó az intézményt csak költségvetési forrásból működteti és nem rendelkezik saját pénzeszközzel, nem bocsát vagyonelemeket a tanintézmény működésének biztosítására.

Mindezek mellett a fenntartó olyan diákok után igényelt állami támogatást, amelyeknek soha nem jártak az iskolába, illetve nem volt tanulói jogviszonyuk. A jogszerűtlenül megigényelt állami támogatásból nem csupán a pedagógusok bérére költöttek, hanem ebből finanszírozták a fenntartó képviseletét ellátó személy személyes kiadásait is.

A történet pikantériája mégis az, hogy bár idén februártól júniusig az iskola igazgatója és a Tudásfa Oktatási Nonprofit kft. ügyvezetője Sajóhelyi Gábor volt, a korábbi ügyvezetői pozíciót egy korábbi hasonló csalás ügyében érintett személy lánya vezette. Az alapítvány által fenntartott oktatási intézményt a hatóság 2015-ben megszüntette és a Tudásfánál is megjelenő hasonló szabálytalanságok miatt a nyilvántartásból törölte.

Erről itt olvashattok:

 

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.