Több önkormányzat is küzdött az egyházak fenntartóváltása ellen Közoktatás
Tornyos Kata

Több önkormányzat is küzdött az egyházak fenntartóváltása ellen

Egy tavaly év végi törvénymódosítás miatt az önkormányzatoknak ingyen át kell adniuk azoknak az egyházak által oktatásra használt intézményeknek a tulajdonjogát, ahol a felekezetek ezt igénylik. De több vidéki és fővárosi önkormányzat küzd az egyházak fenntartóváltása ellen, és van, ahol még mindig nem született döntés.

Tavaly óta folyamatosan olvasni híreket arról, hogy különböző egyházak jelentkeznek be, hogy átvegyék az iskolák és gimnáziumok fenntartását. Egy Semjén Zsolt kormányfőhelyettes által jegyzett jogszabály pedig lehetővé tette, hogy a felekezetek olyan iskolákat is – ellenérték megfizetése nélkül – „visszakérjenek”, amelyeknek soha nem voltak a tulajdonosai – írt erről a hvg360.

Ez a folyamat indult meg például Békésszentandráson, ahol a Szeged-Csanádi Egyházmegye több önkormányzati ingatlan ingyenes átvételére nyújtott be igényt. Többek között a helyi iskola, illetve óvoda épületét és az ahhoz tartozó 40 ezer négyzetméteres komplexumot szemelték ki maguknak. Itt végül jogi úton oldották meg a helyzetet, egy telekmegosztási eljárás keretében kiemelték az iskolaépületet az azt körülvevő területből, így már csak arra tarthatott volna igényt az egyházmegye. Jelenleg az önkormányzat a saját pénzén újítja fel az iskola épületét, ahol az egyház által szervezett oktatás zavartalanul indul el majd az ősszel.

Budapesten is volt olyan önkormányzat, ahol ellenállásba ütköztek az egyházak. Újbudán például négy egyházi fenntartású, de önkormányzati ingatlanban működő oktatási intézmény tulajdonjogára jelentkeztek be a katolikusok, illetve a reformátusok. Február végéig lehetett benyújtani az igényt a fenntartóválltásra, a kerület vezetése is már ezelőtt jelezte, hogy nem kívánja átadni az épületeket. Az önkormányzat becslése szerint az ingatlanok összértéke megközelíti a 9 milliárd forintot.

„Az igénylések jogi hátterét megvizsgálva kiderült, hogy két ingatlanra nem vonatkozott az egyházakat érintő jogszabály-módosítás, ezért ezek átvétele nem valósulhatott meg. A Szent II. János Pál Iskolaközpont és a Fehér Kavics Református Óvoda fenntartói jogát nem az önkormányzat adta át, így az intézményekre beadott egyházi tulajdoni igény nem érvényesíthető” – írta a lapnak az újbudai önkormányzat.

Semjén Zsolti is elismerte, hogy az önkormányzatnak van igaza.  A másik két ingatlan – a Weiner Leó Zeneiskola és a Grosics Gyula Katolikus Sport Általános Iskola – esetében viszont a képviselő-testület tartotta magát ahhoz a döntéséhez, hogy nem adja át az épület tulajdonjogát, az erre felszólító jogszabály ugyanis az önkormányzat jogértelmezése szerint sérti az alaptörvényt. Ugyanakkor Újbuda képviselő-testülete arról is döntött, hogy határozatlan idejű használati jogot biztosít az egyházi iskoláknak.

Hódmezővásárhelyen is nagy a küzdelem, ott a Hódmezővásárhely-ótemplomi Református Egyházközséggel pereskedésig fajult az ügy, amely ma is tart. A város nem adná át az iskolákat, úgy látják, a vonatkozó jogszabály az Alaptörvénnyel és az EU Alapjogi Chartájának elveivel is ütközik. Az egyházközség ezért bírósághoz fordult a két érintett iskola ügyében. Az önkormányzat ezután zárat cserélt az egyik érintett, Petőfi utca 6. szám alatti épület négy helyiségébe.

Márki-Zay Péter polgármester a HVG-nek elmondta, az önkormányzat tartja magát a közgyűlés döntéséhez: azaz nem adják át az ingatlanokat. A reformátusokon kívül még két másik egyházi fenntartó is bejelentkezett az általa használt épületekért, de ők tudomásul vették a városvezetés döntését, és elálltak az igényüktől.

 

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on Közoktatás Székács Linda

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.