Utoljára a koronavírus-járvány idején vélekedtek olyan negatívan az oktatásról a diákok, mint most Közoktatás
Tornyos Kata

Utoljára a koronavírus-járvány idején vélekedtek olyan negatívan az oktatásról a diákok, mint most

Jónak vagy elég jónak csak a megkérdezett diákok 10 százaléka tartja a magyar oktatást.

Meglehetősen vegyesen látják a magyarországi oktatás színvonalát a 19-29 éves fiatalok a K&H ifjúsági index szerint – derül ki a pénzintézet közleményéből. A diákok mindössze 10 százaléka tartja európai színvonalúnak a képzést. A dolgozó fiataloknál valamivel magasabb az arány, 27 százalékuk formált kifejezetten vagy inkább jó véleményt a magyar oktatásról, ami viszont magas érték az elmúlt évek adataival összehasonlítva.

Jónak vagy elég jónak csak a diákok 10 százaléka tartja a magyar oktatást, miközben 60 százalék azok aránya, aki rossznak vagy kifejezetten rossznak látja. Ilyen halvány adatokat utoljára a koronavírus-járvány alatt, 2020-ban mértek a kutatók. A diákok véleménye iskoláikról érezhetően lesújtóbb, mint tíz évvel ezelőtt. Ezzel együtt az iskolába, felsőoktatási intézménybe járóknak csak 20 százaléka veszi fontolóra, hogy külföldön fogja folytatni tanulmányait.

A diákok 40 százaléka válaszolt határozott vagy kevésbé határozott igennel arra a kérdésre, hogy a diploma megszerzése után tervez-e legalább egy időre külföldön dolgozni. Ez az arány tíz-tizenkét évvel ezelőtt még sokkal magasabb volt, 50 százalék körül ingadozott, de az elmúlt hét-nyolc évben ritkán lépte át a 45 százalékot. Míg a 19–25 évesek 47 százaléka menne külföldre dolgozni legalább egy évre, addig a 26–29 évesek körében 16 százalékra esett ez az arány.

Az oktatásról alkotott véleménnyel ellentétben azonban a 19-29 éves fiatalok összességében optimisták a jövőt illetően, 66 százalékuk szerint az életük a közeljövőben kedvezően változik. Ugyanakkor a felmérésben megkérdezett diákoknak csak a 31 százaléka vélte úgy, hogy könnyen vagy viszonylag könnyen tud majd állást találni.

A K&H ifjúsági index a 19-29 éves fiatalok elégedettségét és jövőbeli várakozásait vizsgálja. A minta összetétele reprezentálja a magyarországi 19-29 éves városi lakosság összetételét nem, korcsoport, régió, településtípus, befejezett iskolai végzettség, gazdasági aktivitás alapján.