A napközis táborok árai 50 ezer forint környékén, az ottalvósoké 75 ezer forint környékén mozognak idén nyáron Tóth Béla, a Táborfigyelő vezetője szerint. A legkeresettebbek idén is a nyelvi táborok, a sporttáborok és a kalandtáborok. Sőt, a gyerekek akár tőzsdézni is megtanulhatnak, vagy éppen rakétát építeni.
Űrkutatási és rakétaépítő tábor Baján, expedíciós kalandtábor Nyergesújfalun, vadász- és túlélőtáborok a Bakonyban. Idén is számos változatosnál változatosabb lehetőség közül válogathatnak azok a szülők és gyerekek, akik a nyári szünidő egy részét valamilyen nyári táborban töltenék.
A Táborfigyelő oldalát böngészve már április elején közel 700 olyan táborra bukkantunk, amelyek lehet, hogy csak augusztus végén lesznek, de már lehet rájuk jelentkezni. Sőt, Tóth Béla, a Táborfigyelő vezetője szerint már február óta fogadnak jelentkezéseket a nyári táborok. Ennek pedig előnyei is vannak: minél hamarabb jelentkezik valaki, annál olcsóbban jut hozzá a gyereke a férőhelyhez.
"Április közepéig jellemzően előfoglalási kedvezmények vannak érvényben, amik táboronként 10-15 százakékot jelentenek, illetve nagyon sok tábornál vannak időszakos kedvezmények is. Ha a családok egy kicsit előre gondolkodnak, az idei nyári táborokat a tavalyi árakon tudják lefoglalni" - nyilatkozta az Eduline-nak.
Nem tántorítja el a szülőket az áremelkedés
A szakember szerint a tavalyi év nyári táborok szempontjából "rekordév" volt: mintegy 230 ezer gyerek töltötte a nyári szünidő egy részét, legalább egy hetet valamilyen táborban. Tóth Béla úgy látja, ezt a számot az idei évben is elérhetik, de akár meg is haladhatják, mivel az áprilisi jelentkezési tendencia eddig megegyezik az előző évivel.
A szülőket ráadásul az sem tántorítja el a jelentkezéstől, hogy az infláció hatása miatt a nyári táborok árai is évről évre emelkednek. 2024-ben egy egyhetes napközis tábor ára 50 ezer forint környékén kezdődik, az ottalvós táboroké pedig nagyjából 75 ezer forint körül mozognak. A Táborfigyelő vezetője szerint ez a tavalyi évhez képest körülbelül 10-15 százalékos emelkedést jelent.
"Sajnos a táborszervezők által fizetett költségek, például az étkeztetés, bérleti díj, belépők díja, illetve például kézműves táborok esetében az alapanyagok költségei is nagy mértékben növekedtek" - mondta Tóth Béla, a Táborfigyelő szervezője.
Kivételek természetesen mindig vannak, olcsóbbak és drágábbak is.Találtunk például 5 napos napközis strandröplabda tábort 35 ezer forintért és napközis dráma tábort 42 ezer forintért, míg a 129 ezer forintos "kuktatáborért" és "tudóstáborért" már mélyebben a zsebekbe kell nyúlni.
A rekordot pedig egyértelműen a 10-14 és 15-19 éveseknek szervezett, 345 ezer forintos egyhetes "szuperintenzív" nyelvi luxus tábor tartja. Itt a gyerekek egy héten keresztük egy wellness kastélyban pihenhetik ki a tanév fáradalmait, fűtőtt úszómedence, jacuzzi és quadok is a rendelkezésükre állnak amellett, hogy anyanyelvi tanároktól tanulnak többek között olyan témákban, mint a new york-i tőzsde.
Hasonló árakon egyébként már akár külföldi nyelvtanfolyamokon is részt vehetnek a diákok. Sőt, akár olcsóbb is lehet a külföldi nyelvtanulás, igaz, a szállás nem wellness hotelekben lenne és valószínűleg jakuzzi sem állna a nyelvtanulók rendelkezésére. Ellenben Máltán például egy heti 10 órás angol nyelvtanfolyam tavaly mindössze hetente alig több mint 31 ezer forintba, a 20 órás 77 ezer forintba került, a nyelvtanulók pedig bármikor ingyen fürdőzhetnek a Földközi-tengerben, és ellátogathatnak történelmi helyekre vagy természeti kincsekhez.
Angol, sport- és kalandtáborok
Mielőtt bárki megijedne, fontos kiemelnünk, hogy nem minden nyelvi tábor költsége éri el vagy haladja meg a 300 ezret. Sőt, a többszázezer forintos táborok meglehetősen ritkák, hiszen ezeket a legjobb esetben is csak a felső középosztály, vagy inkább a felső tízezer engedheti meg magának.
Az idegen nyelvi táborok kínálatát végigböngészve sokkal inkább a 42 és 85 ezer forint közötti összegek jellemzőek, habár azt hozzá kell tenni, hogy anyanyelvi tanárok aligha tűnnek fel ezeken. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ne lennének hasznosak, vagy hogy ne sikerülne rábírni a gyerekeket arra, hogy szólaljanak meg a választott idegen nyelven.
A kínálat egyébként értelemszerűen angol nyelvből a legbővebb, hiszen erre van a legnagyobb kereslet. Ugyanakkor találtunk szép számmal német nyelvi táborokat is, ahol sportolásra is van lehetőség, vagy ahol a zene, esetleg a kalózok körül forog minden 5-7 napon keresztül. Továbbá, bár az idei kínálatban egyelőre nem bukkantunk rájuk, tavaly szerveztek néhány olasz, spanyol, francia, sőt, kínai nyelvű nyári tábort is.
Tóth Béla szerint egyébként nyelvi táborok mellett a legnépszerűbbek közé tartoznak a sporttáborok és a kalandtáborok.
Sporttábor kategóriában a Táborfigyelő oldalán találtunk 66 ezer forintos, ötnapos, napközis tenisztábort, ugyanilyen paraméterekkel lovastábort, 48 ezer forintért pedig szertorna, akrobatika és fitness tábort. Elérhetőek ugyanakkor extrémebb sporttáborok is; például falmászás tábor, vagy Szörf és SUP tábor a Balatonon, ami már drágább kategória, hiszen 5 nap 140 ezer forintba kerül.
Kalandozni pedig lehet a Bakony környékén, szerveznek ötnapos erdei sátortábort Zebegényben 70 ezer forintért, de találtunk vadász- és túlélőtáborokatat is, továbbá ebbe a kategóriába eshetnek a kormány még mindig meglepően olcsó honvédelmi táborai is. Ezek naponta 4500 forintba kerülnek, így tehát az ötnapos táborok díja mindössze 22 500 forint, a hétnaposoké 31 500 forint, a vitorlás, huszár, harcos és ejtőernyős táborok mellett pedig idén először lesznek drón-, és kibervédelmi tematikájú honvédelmi táborok is.