Csak 8 év múlva indulhat a tanítás a közpénzből a Lipótmezőre tervezett fizetős elitiskolában? Közoktatás
Kurucz Tünde

Csak 8 év múlva indulhat a tanítás a közpénzből a Lipótmezőre tervezett fizetős elitiskolában?

3 és fél milliárd forintos juttatást kapott a kormánytól a Közép-európai Oktatási Alapítvány, hogy az egykori Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet (OPNI) helyén fizetős elitiskolát indítson. Elvileg 2023-ban szerették volna megnyitni a gimnáziumot, de még a jelenleg használhatatlan állapotban lévő, omladozó épület felújítása sem kezdődött el.

Csak egy kertészeti eszközöket és munkásokat szállító kisteherautót láttak bemenni az egykori OPNI egyébként zárt főbejáratán néhány hete. Az egykori szolgálati lakásokban élők szerint nincsen felújítás az épületben, sőt ők még a leendő iskoláról eddig még nem kaptak hivatalos tájékoztatást. Arról is csak hallomásból értesültek, hogy a tanítás 8 év múlva, 2032-ben kezdődhet el - írja a hvg360.

Mindez annak tükrében érdekes, hogy a külföldieket célzó elitgimnázium indításával és üzemeltetésével megbízott – és kifejezetten erre a célra létrehozott - Közép-európai Oktatási Alapítvány (KEOA) kuratóriumi elnöke, Magyar Levente külügyi államtitkár még 2020-ban azt nyilatkozta, hogy 2023-ban szeretnék megnyitni a bentlakásos elitiskolát, ahol az évtized közepére már 4-500 diák tanulhat.

Magyar igaz kitért arra is, hogy a céldátum meglehetősen ambíciózus, és a költségvetés helyzetétől is függ, hogy tudják-e tartani.

Az alapítványnak a kormány a területtel együtt 3,5 milliárdnyi induló vagyont adott, mindezt úgy, hogy az épület átalakításának költsége feltehetően több 10 milliárd forintba is kerülhet.

A hvg360 közérdekű adatigénylés érdeklődött, hogy az alapítvány mihez kezdett a rábízott vagyonnal. Mivel az alapítványnak nem volt nyilvánosan elérhető e-mailcíme, ezért kérésüket postán küldték el. 15 napon belül e-mailen keresztül jött a válasz, hogy mivel az adatigénylés jelentős terjedelmű, ezért a teljesítéshez több időre, még 15 napra lesz szükségük.

Ehhez képest a határidőre megküldött válaszban csak

  • az alapítvány neve
  • címe
  • e-mail címe szerepelt.

Az adatigénylés során a hvg360 kérte, hogy az alapítvány tegye közzé:

  • az 5 millió forintot meghaladó szerződéseket
  • az alapítvány által nyújtott közszolgáltatások listáját
  • az általa közzétett hirdetményeket, valamint adatbázisait

de információk helyett hétszer leírták, hogy a kérésnek a Közép-európai Oktatási Alapítvány nem tud eleget tenni, mert a kezelésében lévő adatok között ilyenek nem szerepelnek. Állításuk szerint nincsen nyilvántartásuk azzal kapcsolatban sem, hogy mekkora összeget fordítottak egyébként az államtól kapott lipótmezei épületre.

A szerkesztőség ezután a Külgazdasági és Külügyminisztériumon keresztül külön megkereste az alapítvány elnökét, Magyar Leventét, és az alapítvány főtitkárát, Pacsay-Tomassich Orsolyát is, valamint a térség országgyűlési képviselőjét, Varga Mihály pénzügyminisztert, de kérdéseikre továbbra sem kaptak választ.

Mindez annak tükrében érdekes, hogy a projektet 2022-ben a kormány nemzetgazdaságilag kiemelt jelentőségű beruházássá nyilvánította.

Az alapítvány amellett, hogy eddig háromszor költözött, tulajdonosa a Közép-Európai Oktatási (KEO) Zrt- nek is, amelynek 2022-es beszámolója szerint az állománya 0 fő, és az első üzleti évében az 5 millió forintos tőkéből mindössze 18 ezer forintot költött.

Korábban az Eduline is beszámolt arról, hogy a közpénzből Lipótmezőre tervezett elitiskola ráadásul tandíjas lenne, amelynek összegét a fenntartó alapítvány kuratóriuma állapítja meg dollárban vagy euróban. Ugyanakkor egy ösztöndíjprogram keretében a kevésbé tehetős diákok kaphatnának.

 

 

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.