Nyilvánosságra hozta az Oktatási Hivatal a központi felvételi eredményeit, szombaton próbaérettségizhettek a középiskolás diákok. Mutatjuk a hét legfontosabb híreit.
Két év alatt 60 563-ról több mint 90 ezerre nőtt azoknak a hallgatóknak a száma, akik államilag finanszírozott formában kezdhetik meg a tanulmányaikat. Az úgynevezett „keretszámokat” bárki megnézheti a felvi.hu felületén, az elmúlt évek adatait összehasonlítva viszont érdekes változásokat vettünk észre.
Több helyen is komoly csökkenés látható az állami ösztöndíjas helyek számában, míg más egyetemek kifejezetten jól jártak, és az eddigi évekhez képest jóval több keretszámokat kaptak. A leglátványosabb változások a pedagógusképzések terén vannak, mivel a kormány egy év alatt 3507-ről 2060-ra csökkentette az Eötvös Loránd Tudományegyetem pedagógusképzéseinek keretszámát
Középiskolai felvételi: ilyen eredmények születtek a legjobb gimnáziumokban
Több mint 72 ezer 10, 12 és 14 éves diák írta meg január 20-án a központi felvételit, de voltak, akik a pótalkalmon töltötték ki a feladatlapokat. A hivatalos eredményekről február 9-én értesítettek mindenkit az Oktatási Hivatal által meghatározott módon, de sok iskola már korábban közzétette az átlagpontszámokat. Megnéztük, hogy milyen eredmények születtek a legjobb középiskolákban.
Középiskolai felvételi 2024: mutatjuk a központi írásbeli hivatalos eredményeit
„Fontos, hogy az orvosi munka orvosi munka legyen, és ne igazolásgyártás"
A téli időszak egyik állandó velejárói a gyakori megbetegedések. Sok esetben ilyenkor a gyerekek szülői igazolással otthon maradnak pár napig, hogy teljesen meggyógyuljanak és ne adják tovább a fertőzéseket a társaiknak. Ilyenkor mindig felmerül a kérdés: hány napot és hogyan igazolhat a szülő?
Az egyik iskolában tanévenként 4 nap, míg egy másikban félévenként 15 – intézményenként eltérhet, hogy hány napot igazolhat a szülő, de abban is óriási különbségek vannak az egyes iskolák között, hogy online vagy papíron kell leadni az orvosi az igazolást, vagy éppen ki igazolhat le egy pár napos náthát.
Középiskolai felvételi: a hozzáállás megváltoztatása sokat segíthet a pszichológus szerint
Négyes-ötös tanulóként az elvárthoz képest rosszabbul sikerült a központi írásbeli? Hogyan lehet feldolgozni a kudarcot? Milyen eszközökkel tud a szülő vagy a pedagógus segítséget nyújtani a diákoknak? A témában Eppel-Pásztor Adrienn pedagógiai szakpszichológust kérdeztük.
Jelenleg körülbelül 12 ezer gyerek részesül szabadszedéses, vagyis svédasztalos étkeztetésben, szeptembertől azonban még több iskolán tesztelhetik a svédországi mintára kitalált menzai étkeztetést, ami később akár általános is lehet. Azonban ennek kapcsán megoszlanak a vélemények. Vannak, akik az ételek minőségét kritizálják, mások a rövid ebédszünetek miatt azon aggódnak, hogy mire sor kerül a gyerekükre, addigra nem marad miből választani. A pocsékolás csökkentésének érdekében egyre több iskolában vezetnék be a svédasztalos étkeztetést, a szülők azonban egyelőre szkeptikusak.
Több mint száz gyerekjogi szervezet tiltakozik Novák Katalin kegyelmi döntése ellen
Száznál is több gyermekjogi szervezet, szakértő és támogató írta alá a Gyermekjogi Civil Koalíció Novák Katalin kegyelmi döntését elítélő nyilatkozatát, miután kiderült, hogy tavaly tavasszal a köztársasági elnök felmentette a bicskei gyermekotthon korábbi igazgatóhelyettesét, K. Endrét, aki segített eltussolni a korábbi igazgató pedofil tetteit.
Az asszony, aki segített Szilárd Leónak kigyógyulni a rákból
Gertrude "Trude" Weiss, Szilárd Leó feleségének tudományos pályafutása nem túl ismert, pedig az orvostudomány professzora, közegészségügyi tisztviselő, kutató-orvos és számos fontos világszervezet tanácsadója volt. Új sorozatunkban híres tudósok kevésbé ismert feleségeit mutatjuk be, akiknek nemcsak az volt a dolguk, hogy esténként meleg vacsorát tegyenek az asztalra, hanem a tudományos életben is bizonyítottak.