A szakképzésben dolgozókra is vonatkozik a pedagógusok 32 százalékos béremelése? Közoktatás
Székács Linda

A szakképzésben dolgozókra is vonatkozik a pedagógusok 32 százalékos béremelése?

A PDSZ szerint a 32,2 százalékos béremelés rájuk sajnos nem vonatkozik.

Frissítés (2024.01.03, 16:36)

A Kulturális és Innovációs Minisztérium közleményben cáfolta a szakszervezetek állítását, amely szerint a szakképzésben dolgozók kimaradnának a pedagógusbér-emelésből.

"Bár az operatív programokról folytatott tárgyalások során a szakképzésben oktatók béremeléséhez való hozzájárulástól Brüsszel elzárkózott, a kormány a nemzeti költségvetésből a pedagógus béremeléssel megegyező mértékű emelést biztosít a mintegy 24 ezer szakképzésben oktatónak" - írják.

A béremelésről bővebben az alábbi cikkünkben olvashattok:

"A kormány döntése szerint 2024. január 1-jével 32,2 százalékkal emelkedik a pedagógus-átlagbér, a pályakezdő gyakornokok fizetése pedig a pedagógusok új életpályájáról szóló törvényben a 2023. évre rögzített 400 000 Ft-os illetményhez képest 528 800 Ft-ra emelkedik, és ennél kevesebbet más pedagógusok sem kereshetnek" - jelent meg december 29-én a Belügyminisztérium közleményében, egy nappal később pedig a Magyar Közlönyben is.

Orbán Viktor miniszterelnök december 21-én jelentette be, hogy a korábban ígért 10 százalékos béremelés helyett a pedagógusoknak januártól várhatóan 32,2 százalékkal növekszik majd a fizetése. Két nappal a 2023-as év vége előtt a Belügyminisztérium egy táblázatot is közölt arról, hogy a béremelés szerint mik a januártól érvényes bérsávok. Ebben az alábbiakat határozták meg:

  • Pedagógus I. besorolás esetében bruttó 538 000 forint,
  • Pedagógus II. besorolás esetén bruttó 555 000 forint,
  • Mesterpedagógus kategóriában bruttó 630 000 forint,
  • Kutatótanár esetében pedig bruttó 750 000 forint.
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének táblázata szerint ez nettóban azt jelenti, hogy a gyakornok bére nettó 351 652 forint, a 25 év alattiak SZJA-mentességével nettó 430.972 forint. Míg
  • Pedagógus I. fokozat esetén nettó 357 770 forint,
  • Pedagógus II. esetén nettó 369 075 forint,
  • Mesterpedagógus fokozatban nettó 418 950 forint,

a kutatótanároknak pedig nettó 498 750 forint. Ugyanakkor hozzáteszik, hogy a kutatótanárok létszáma "elenyésző."

Később azonban Gulyás Gergely az ATV-nek adott interjújában úgy nyilatkozott: a béremelést egyelőre (annak ellenére, hogy a Magyar Közlönyben is közölték) csak társadalmi vitára bocsátották, az Európai Uniótól várt hivatalos dokumentum - amit Orbán Viktor már december 21-én is a béremelés feltételeként emlegetett - még nem érkezett meg. Az ígéret azonban az, hogy a pedagógusok februári bére már a fentebb említett összegek szerint lesz meghatározva.

Jogosan merülhet fel azonban az a kérdés, hogy a fenti bértáblázat (vagy annak tervezete) a szakképzésben oktatókra is vonatkozik-e, hiszen a kormány olyannyira külön kezeli a szakképzést, hogy még a tanév rendje sem egyforma a közoktatásban és a szakképzésben tanuló diákok számára.

A témával kapcsolatban a PDSZ azt írja: mivel az EFOP Plusz programban nincs benne a szakképzés, ezért a béremelés a szakképzésben dolgozókra sajnos nem vonatkozik.

A szakképzésben dolgozók béremelésével kapcsolatban Pölöskei Gáborné, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) szakképzésért felelős helyettes államtitkára az M1-nek december elején azt mondta: januártól a szakképzésben 10 százalékos bérfejlesztés valósul meg.