Elhárult az akadály a béremelés elől: a szakszervezetek sztrájkot terveznek, ha heteken belül nem érkeznek a magasabb pedagógusbérek Közoktatás
Székács Linda

Elhárult az akadály a béremelés elől: a szakszervezetek sztrájkot terveznek, ha heteken belül nem érkeznek a magasabb pedagógusbérek

Bár a forrásokat szerdán jóváhagyták, még hetekbe telhet azok megérkezése, így a Belügyminisztérium egyelőre csak 10 százalékos béremelést ígér.

Feloldották a befagyasztott uniós források egy részét, Magyarország megkapja a tanári béremelés feltételeként is emlegetett 10,2 milliárd eurót, vagyis 3900 milliárd forintot - számolt be róla a kedd esti RTL Híradó.

A pénz feltételeként elvárt törvénymódosításokat a Parlament a keddi ülésén szavazta meg, többek között az igazságügyi reformot is, ami orvosolja az igazságszolgáltatás függetlenségének hiányosságait. A reformok szerdán a Magyar Közlönyben is megjelentek, ami után nem sokkal később az Európai Unió is közölte, hogy elhárultak az akadályok a Magyarországak járó támogatások folyósítása elől.

Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter a forrásokkal kapcsolatban a Blikk Talk! című műsorában azt mondta, hogy a 2024-es januári emelést követően 2025-ben akár a bruttó 700 ezer forintot is elérheti majd a tanárok átlagbére. Ennek ellenére a Belügyminisztérium azt közölte: január 1-jétől egyelőre csak 10 százalékos béremelésre számíthatnak a pedagógusok. További döntéseket akkor hoznak, amikor már megérkezett az uniós pénz, ez pedig nem egyik napról a másikra történik.

Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke szerint ha a nagyobb béremelés elmarad év elején, a szakszervezet ismét sztrájkot tervez.

"Ha a pedagógusok nem fogják összeszedni magukat és nem fognak egy komolyabb nyomást gyakorolni a kormányra, akkor a bértömeg tíz százalékának emelkedésénél többre ne számítsanak" - nyilatkozta.

 

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.