Központi felvételi, szakképzések, diákok leterheltsége és az iskolába járás kérdései - ezek voltak a hét hírei Közoktatás
Gál Luca

Központi felvételi, szakképzések, diákok leterheltsége és az iskolába járás kérdései - ezek voltak a hét hírei

Minden, amit a középiskolai jelentkezésről tudni kell, megszületett a döntés a szakképzési rendeletről. Mennyire leterheltek a magyar diákok és hány éves kortól járjanak egyedül iskolába? Összegyűjtöttük a hét legfontosabb híreit.

Középiskolai felvételi előkészítők: mutatjuk mennyibe kerülnek

Sok középiskolába készülő diákot iratnak be a szülők központi előkészítőre, hogy biztosan jól sikerüljön a felvételi írásbeli. Szeptembertől már sok helyen lehet jelentkezni ezekre a felkészítőkre, ezért összeszedtük, hogy milyen opciók közül válogathatnak a diákok és szüleik.

Ebben a témában is az egyik legfontosabb kérdés, hogy mennyibe is kerül pontosan. Az árak az elmúlt években jelentősen megemelkedtek, így most egy komplex 12-16 alkalmas felkészítő minimum ára nagyjából 60 ezer forint. De lehet csak magyar vagy matematika korrepetálást is választani, abban az esetben átlagosan 30-40 ezer forinttal kell számolni.

Szinte minden típusból lehet válogatni: találtunk csak online induló oktatást, de olyat is, ahol személyes jelenlét mellett az órák később online visszanézhetőek. Sok helyen online letölthető feladatsorokat is adnak a diákoknak, vagy lehetőséget nyújtanak egy próbafelvételi megírására. Érdemes a gyermekek képességeit és beállítottságukat figyelembe venni a választás során, hogy a számukra leghasznosabb felkészítőt kaphassák.

 

Mikortól járjon egyedül a gyerek iskolába?

Több országban, köztük Magyarországon is, egy kutatás miatt megkérdezték a szülőket, hogy hány éves kortól engednék először egyedül közlekedni gyermekeiket az otthonuk és az iskola között. A magyar szülők inkább 10 éves koruk után engednék el egyedül a gyerekeket, míg például Horvátországban vagy Szlovéniában már ez alatt a kor alatt is.

A távolság mértéke azonban családonként, sőt, akár gyerekenként is különböző lehet abban az esetben, ha a diákok más szintű, vagy más típusú iskolákba járnak. Bár sem az európai, sem kifejezetten a magyar gyerekek nem találkoznak olyan extrém körülményekkel - ami miatt kifejezetten veszélyes lenne az utazás - de a távolságok miatt nekik is akár több órát vehet igénybe az iskolába járás.

Megkérdeztük a magyar szülőket, hogy ők hány éves kortól engedik el egyedül az iskolába a gyerekeket. Azt is elmesélték, hogy mivel közlekednek és milyen távolságokra kell utazniuk:

 

Szakképzési rendelettervezet

Nagy port kavart Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter tervezete, amelynek értelmében bizonyos szakmákban szakmai felügyelet mellett eltörölnék a képesítést az adott munkavállalónak. Ilyen szama lenne például a cukrászati készítmények készítése, építmények kül- és beltéri felületeinek festése vagy a villamos gépek és készülékek karbantartása.

A témával kapcsolatban Zsuffa Ákost, a Felnőttképzők Szövetségének (FVSZ) elnökét kérdeztük.

Csütörtökön azonban döntött a kormány a szabályok megváltoztatásáról

A Kormányinfón a Gazdaságfejlesztési Minisztérium bejelentette, hogy nem lesz változás a szabályozott szakmákban.

A társadalmi vita lezárult, a kormány, ahogy korábban, úgy most is a magyar vállalkozások oldalán áll, így a beérkező javaslatok és visszajelzések alapján a Gazdaságfejlesztési Minisztérium arról döntött, hogy a felülvizsgálatot azonnali hatállyal felfüggeszti.

A tárca hangsúlyozta, hogy a kormány mindent megtesz a dolgozók biztonsága érdekében, ezért ennek megfelelően nem kerül sor az érintett jogszabályok módosítására, így azok változatlanok maradnak.

2023-24-es középiskolai felvételi legfontosabb dátumai

A középiskolai felvételivel már idén el kell kezdeni foglalkozni, ugyanis október 20-ig kell a középfokú iskoláknak közzétenni a felvételi tájékoztatóikat. Ebben többek között meghatározzák a felvételi eljárás módját és a tanulmányi területeket. Ezután november 15-én derül ki, hogy melyek azok a gimnáziumok, ahol a központi írásbelit meg lehet írni.

November 30-ig lehet jelentkezni központi írásbeli vizsgára közvetlenül abban a vizsgát szervező intézményben, ahol szeretnétek azt megírni. Nagyon fontos ugyanakkor megjegyezni, hogy a központi írásbeli vizsgára jelentkezés nem „váltja ki” a középfokú iskolákba történő jelentkezést, arra külön kell majd jelentkeznetek 2024. február 21-ig.

2024 január 20-án írják a központi írásbeli vizsgát a gimnáziumba jelentkezők. A szóbeli vizsgákat majd március 4 és 20 között tartják. Május 2-án kapja meg minden tanuló a sikeres felvételről vagy az elutasításról szóló határozatot.

THE-rangsor: három magyar egyetem is szerepel a listán

Megérkezett a Times Higher Education friss, 2024-es felsőoktatási rangsora. A legjobb 1000 egyetem között három magyar is szerepel.

A hazai felsőoktatási intézmények közül a legjobb Semmelweis Egyetem lett, ugyanis a 251-300. helyet szerezte meg. A Debreceni Egyetem a 601-800. helyen, míg az Eötvös Loránd Tudományegyetem a 801-1000. helyen végzett. A listát itt tudjátok megnézni.

Mennyire leterheltek a magyar diákok?

Egy 2016-os OECD elemzés szerint az alapfokú oktatás akkor működik jól, ha a diákok pihenhetnek, és sok időt tölthetnek a szabad levegőn. A felmérésből kiderült, hogy az OECD-országokban általános iskolákban napi 4,3 órát töltenek tanulással a diákok, ez 45 perces tanórákban napi 5-6 órát jelent, Magyarországon ez 2015-ben 3,6 óra volt.

Ez mára már jócskán megváltozott. Lapunk a Szülői Hang közösségi oldalán kérdezte meg, hogy mit tapasztalnak, mennyire leterheltek a gyermekeik. A beküldött válaszokból kiderült, hogy alsó tagozatban még nincsen annyi lecke. Délutánonként a napköziben a gyerekek viszonylag sok időt töltenek a szabad levegőn. Az ötödik osztálytól felfelé azonban már kezd tetemes lenni a tananyag mennyisége, így otthon is egyre többet kell a gyerekeknek tanulni. A középiskolában viszont már brutális mennyiségű tananyaggal szembesülnek a diákok. A két nagyobb gyerekemnek annyi időt kell az iskolában lenni, mint amennyi egy felnőtt munkaideje. Ez borzasztó – fejtette ki egy édesanya.

 

 

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on Közoktatás Székács Linda

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.