Hétfő délelőttre sajtótájékoztatót hirdetett a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ). Az eseményt Nahalka István oktatáskutató és Totyik Tamás a PSZ elnöke tartotta, amivel céljuk az oktatásban dolgozók hiányairól szóló adatok nyilvánosságra hozása volt.
Tíz év alatt a tanítóknál a tizenhétszeresére növekedett a pedagógushiány.
Saját felmérésük számszerűsített adatait tette közzé a Pedagógusok Szakszervezete a nemrégiben lezajlott sajtótájékoztatón. A PSZ elnöke szerint az adataik nyilvánosak, amihez bárki hozzáférhet. Az eredményeikhez az Országos kompetenciamérés telephelyi jelentéseit, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) és a társadalombiztosítás adatait használták – számolt be róla a Telex.
Az eredményeik azt mutatják, hogy a 2020/21-es tanévben 20 587 pedagógus hiányzott az oktatásból. Ehhez hozzá kell még tenni a pedagógusok munkáját segítő dolgozókat is, ami még jobban megnöveli ezt az amúgy sem alacsony számot, így összesen 34 618 fős hiányt kapunk.
Az elhangzottak alapján ezek a számok inkább alábecsültek, mintsem a tényleges adatok, mivel a mostani, egyre súlyosbodó probléma - a státusztörvénynek köszönhetően - csak még inkább rontott a helyzeten. Totyik szerint a legnagyobb pedagógushiány Budapesten és a hátrányos helyzetű településeken van.
A kutatás adatai szerint a 2020/21-es tanévben:
- 5015 állás volt betöltetlen az általános és középiskolák intézményeiben
- 980 iskolapszichológus,
- 1745 fejlesztő- és gyógypedagógus,
- és 3620 óvodapedagógus hiányzott a rendszerből
- 9227 nyugdíjas visszafoglalkoztatott munkavállalót alkalmaztak
A sajtótájékoztatón szóba került a várható szeptemberi felmondási hullám kérdése is. Totyik Tamás azt mondta, hogy ezzel kapcsolatban nem rendelkeznek adatokkal, de körülbelül további ezer pályaelhagyó tanárra számítanak még szeptemberben.
A várható felmondási hullám a státusztörvény alapján írt új szerződésnek köszönhető, amiről alábbi cikkünkben találhattok információkat.