Itt van a pedagógusok státusztörvény alapján írt új szerződése Közoktatás
Székács Linda

Itt van a pedagógusok státusztörvény alapján írt új szerződése

Már vannak, akik megkapták az új, státusztörvény szerint íródott szerződésüket. Mutatjuk a részleteket.

Állami kitüntetése van és hamarosan nyugdíjba vonul, érdemben mégsem fog többet keresni, mint a pályakezdő kollégái - erre jött rá az a pedagógus, aki a napokban már megkapta a státusztörvény alapján írt új szerződését, és aki meg is osztotta azt a hvg360 szerkesztőségével.

A lap szerint az említett pedagógus eddig nettó 312 ezer forintot keresett, január elsejétől viszont az új jogállási törvény szerint - ami többek között magasabb pedagógusbéreket ígért - mindössze 18 ezer forinttal nő majd a pótlékok nélküli alapfizetése, és a pótlékokkal együtt is csak további néhány ezer forinttal lesz magasabb a bére, amivel a legfőbb probléma, hogy a pótlékokat bármikor visszavonhatja a tankerület.

A pedagógus jogviszonya a szerződés szerint 2024. január elsejétől közalkalmazotti jogviszony helyett köznevelési foglalkoztatotti jogviszonnyá alakul, ami szerint a

  • Várható munkaköre: tanár
  • Várható heti munkaideje: heti 40 óra
  • Várható besorolása: Pedagógus II.
  • Várható havi illetménye: 493 800 Ft.

A szerződés szerint mindemellett januártól megszűnik a pedagógusok háromévente történő kötelező előmenetele, helyette a gyakornok, pedagógus I, pedagógus II, mesterpedagógus és kutatótanár fokozatokhoz a törvény a következő illetménysávokat rendeli:

  • Gyakornok: 440 000 Ft.
  • Pedagógus I: 440 000 - 1 065 000 Ft.
  • Pedagógus II: 440 000 – 1 135 000 Ft.
  • Mesterpedagógus: 520 000 – 1 365 000 Ft.
  • Kutatótanár: 640 000 – 1 470 000 Ft.

Az illetmény összegének meghatározásához számít a szakmai gyakorlat időtartama, hogy az adott pedagógusnak a már meglévő képesítése mellett van-e bármilyen további, a munkakörében hasznosítható képesítése, továbbá az önkéntesen vállalt extra feladatok mértéke, a rendelkezésre álló forrás összege, az általa tanított tantárgyak száma, valamint az is, hogy az általa tanított tantárgy mennyire könnyen vagy nehezen betölthető a munkaerőpiacon. Ebből az következik tehát, hogy egy természettudományos szakot, például fizikát tanító pedagógus valószínűleg többet keres majd, mint egy angol vagy magyartanár.

"A munkateljesítményt első alkalommal a 2024/2025-ös tanévre, óvodában foglakoztatott esetén pedig 2024 szeptember elseje és 2025 június 30-a közötti időszakra vonatkozóan kell értékelni. A teljesítményen alapuló módosított fizetést pedig először 2025 szeptember elsejével lehet megállapítani"

- írják.

Azoknak, akik nem fogadják el az új szerződést 2023. szeptember 15 és 29 között kell írásban nyilatkozni, amit később nem vonhatnak vissza.

A jogviszonyukról lemondó pedagógusok végkielégítésre lehetnek jogosultak.

Ennek összege

  • kevesebb, mint 20 év jogviszonnyal 1 havi,
  • legalább 20, de kevesebb, mint 30 évnyi jogviszonnyal 2 havi,
  • legalább 30 év jogviszonnyal pedig 3 havi bér.

A teljes cikket ide kattintva olvashatjátok el.

 

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.