Pontosan egy hetetek van jelentkezni az idei Országos Középiskolai Tanulmányi Versenyre, vagyis az OKTV-re. Mutatjuk a verseny legfontosabb tudnivalóit.
Kik jelentkezhetnek?
Az Országos Középiskolai Tanulmányi Versenyre olyan középiskolások jelentkezhetnek, akik a verseny tanévében nappali tagozatos gimnázium tizenegyedik vagy tizenkettedik osztályába járnak, vagy technikum esetén tizenkettedikes, tizenegyedikes, vagy tizedik osztályosok. Ők viszont a kiírás szerint csak akkor, ha az adott tárgyból sikeres előrehozott érettségi vizsgát tettek, vagy "a középiskolai bizonyítványba bejegyzett osztályzattal igazolják, hogy az adott tantárgy helyi tantervi követelményeit teljesítették az adott évfolyam tananyagával bezárólag."
Hol és meddig lehet jelentkezni?
A tanulmányi versenyre 2023. szeptember 15-ig (péntek) adhatjátok le a jelentkezésetek abban a középiskolában, amellyel tanulói vagy vendégtanulói jogviszonyotok van. Ezt követően nektek nincs teendőtök, mivel a jelentkezéseket az iskola igazgatójának vagy a megbízottjának kell rögzítenie az OKTV adminisztrációs rendszerének segítségével, és továbbítani azokat az Oktatási Hivatalnak.
Miből áll a verseny?
A versenyek két vagy háromfordulósak, és egy, két, illetve három kategóriában zajlanak.
A kategóriák meghatározását a versenykiírás tantárgyi fejezetei tartalmazzák. A versenyek egyes fordulói – kivéve a mozgóképkultúra és médiaismeret verseny második (döntő) fordulóját – kategóriánként legfeljebb egy naposak. A mozgóképkultúra és médiaismeret második (döntő) fordulója két napos.
Egy-egy forduló írásbeli, szóbeli és gyakorlati feladatok teljesítéséből állhat.
Háromfordulós versenyeknél
- az első fordulót - a vizuális kultúra tantárgy kivételével - az iskola
- a második fordulót a versenykiírás tantárgyi fejezeteiben meghatározottak szerint az Oktatási Hivatal szervezi a kijelölt helyszíneken,
- a döntő fordulót pedig az Oktatási Hivatal bonyolítja le.
- Angol nyelv
- Belügyi rendészeti ismeretek
- Biológia
- Digitális kultúra
- Filozófia
- Fizika
- Francia nyelv
- Kémia
- Latin nyelv
- Magyar irodalom
- Matematika
- Német nyelv
- Olasz nyelv
- Orosz nyelv
- Spanyol nyelv
- Nemzetiségi nyelv és irodalom (horvát, német, román, szerb, szlovák, szlovén)