A nap képe: Grafikonon ábrázoltuk a betöltetlen tanári állások számát Közoktatás
Székács Linda

A nap képe: Grafikonon ábrázoltuk a betöltetlen tanári állások számát

Talán nem meglepő, hogy 2019 és 2023 között a hiányzó tanárok száma szinte csak növekedett.

2019 elején még 4149, manapság már több mint 7600 a betöltetlen álláshelyek száma az oktatás területén a KSH friss adatai szerint.

Korábbi cikkünkben már mi is összegeztük a negyedéves összefoglalóban megjelent friss adatokat, röviden és tömören azt, hogy mindössze néhány év alatt 3500 fővel nőtt az üres pedagógiai álláshelyek száma. A valós tanárhiány azonban, tehát az a szám, hogy tulajdonképpen hány tanárra lenne szükség a minőségi tanításhoz a köznevelési intézményekben még ennél is drasztikusabb.

Az adatokat grafikonon is ábrázoljuk, amin láthatjátok, hogy az elmúlt években - azokat negyedévekre bontva - szinte folyamatosan növekedett a hiányzó pedagógusok aránya, 2021 első és második fele között pedig ez a szám hirtelen 4973 főről 6635-re ugrott. Az ugrás valószínűleg nem véletlen; a béremelések miatti első tanársztrájk ötlete a 2021-es év végén merült fel, 2022 januárjában pedig meg is tartották az első figyelmeztető sztrájkot.

Ekkor kezdődött az a tiltakozási hullám, ami azóta sem ért véget.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.