Mozgalmasan indult a tanév első napja, bár ez senkit sem ért váratlanul. A szeptember elsejei demonstrációkra régóta készültek a tanárok és a diákok. Totyik Tamás,a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke egy nappal az iskolakezdés előtt úgy fogalmazott, forró ősz elé néznek.
Pénteken Budapesten többek között a Gattyán Györgyhöz köthető Megoldás Mozgalom frappánsan, luxuskabriós felvonulással jelezte, hogy "Tanár nélkül nincsen jövő."
„A Megoldás Mozgalom az akcióval arra hívja fel a figyelmet, hogy a pedagógushiány több iskolában már a művelődéshez, oktatáshoz való alapjog biztosítását veszélyezteti. A pedagógusok méltatlanul alulfizetettek, a presztízsük megtépázott, a bérük rendezésére tett korábbi kormányzati intézkedések, ígéretek eddig kudarcot vallottak.” - idézi a párt közleményét a Telex.
"Hagyják békén a tanárainkat"
A délután kezdődő Kossuth téri demonstráción a résztvevők gyakorlatilag hangolódtak, készülődtek a szeptember 15-i, demokrácia napi tüntetésre. A délután főszervezője az Egységes Diákfront, a Civil Bázis és a PDSZ volt, de sok más civil szervezet is csatlakozott hozzájuk, amelyek az OKA (Országos Közös Akarat) keretében működnek együtt.
Az Egységes Diákfront képviselője a rendezvényen jelenlévő mintegy ezerfős tömeg előtt arról beszélt: "Hagyják békén a tanárainkat". Vagyis hagyják őket tanítani - üzente a kormányzatnak, amelyet számon is kért, mondván: egész országrészeket, azok diákjait hagyják leszakadni a jelenlegi oktatási rendszerben - írja a hvg.hu.
A Civil Oktatási Platform nevében felszólaló Nahalka István szerint a mostani rendszer nem akar változtatni a jelenlegi oktatáspolitikán. Az egész politikába ez a fajta kormányzati mentalitás van belekódolva, ezért "új rendszerváltásra van szükség".
A délután egyik fontos részeként országgyűlési patkót alakítottak ki a Kossuth téren a szakemberek, civil szervezetek, szakszervezetek, valamint az iskolák képviselői. Így mutatták meg, ők hogyan képzelik el a demokráciát.
OKA: az oktatással kezdenek
Az OKA égisze alatt a civil szervezetek úgy tervezik, hogy az őszi demonstrációkat az oktatás kérdésével indítják, de a későbbiekben többek között az egészségügyi, a szociális problémákkal is szeretnének foglalkozni.
Egyelőre egy négy pontos követeléslistát fogalmaztak meg:
azonnali, 50 százalékos pedagógus-béremelés
a sztrájkjog alapjoggá minősítése
új, esélyteremtő Nemzeti Alaptanterv írása
a pedagógus életpályamodell, vagyis a „bosszútörvényt” eltörlése
A Kossuth téren a felszólalásokon kívül számos egyéb kreatív, interaktív program várta a tanárokat, diákokat és a szimpatizánsokat. A rendkívüli osztálytalálkozók keretében számos egykori diák fejezhette ki szolidaritását azzal kapcsolatban, hogy az oktatás alapvető nemzeti ügy és feladat, amelynek célja, hogy jobbá tegye a jövőt.
Idén először nem az Eötvös Loránd Tudományegyetem került a HVG felsőoktatási rangsorának élére, hanem a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem.