Szenvednek a hőségtől az amerikai iskolások Közoktatás
Székács Linda

Szenvednek a hőségtől az amerikai iskolások

Nem csak nálunk kell légkondi nélküli termekben tanulnia a diákoknak a nyári forróságban.

Hátralévő életünk leghidegebb nyara - nem egyszer hallottuk már ezt a kijelentést az elmúlt években. Magyarország több pontján jelenleg is másodfokú figyelmeztetés van érvényben a hőség miatt, mi viszont még mindig a szerencsésebbek közé tartozunk, hiszen más országokkal ellentétben nálunk nincsenek erdőtüzek, és a klímaváltozás nálunk is érzékelhető hatásai ellenére jellemzően a súlyos természeti csapások is elkerülik hazánkat, nekünk elég csak a meleget elviselni.

A hőség ellenére a világ számos országában nem várják meg az ősz beálltát a nyári szünet utáni új tanév elkezdéséhez. Az elmúlt napokban például több ezer amerikai iskolás tért vissza az osztálytermekbe, a következő időszakban pedig - mivel államonként eltérő szabályozások vannak érvényben - még többen árasztják majd el az iskolapadokat. A meleg azonban ott sem kedvez a diákoknak, a Politico szerint a már iskolába járó gyerekek egy része kifejezetten szenved a légkondicionáló berendezés nélküli osztálytermekben, ahol akár a hőség miatt betegségek is fenyegethetik a diákokat. Pedig az amerikai kormány felmérése szerint 2020-ban az állami fenntartásban lévő iskolaépületek mintegy 41 százalékát korszerűsítették, és további 500 millió dollárt különítettek el a probléma megoldására, ez viszont - feltételezhetően - nem lesz elég az összes intézmény korszerűsítésére.

"Valamiféle hűtés nélkül lehetetlen lesz, hogy gyerekek és tanárok júniusban az osztálytermekben tartózkodjanak" – mondta Joseph Allen, a Harvard Healthy Buildings Program munkatársa, aki szerint a klímaváltozás és a globális felmelegedés miatt a helyzet a következő években még rosszabb lehet. Júliusban például az ország egy pontján 57 fokos hőmérsékletet mértek.

Június 21-ig tart a következő tanév

Augusztus 22-én jelent meg a 2023/24-es tanév rendje, ami szerint a következő tanév - az eddigiekkel ellentétben - a megszokottnál egy héttel később, 2024. június 21-én ér majd véget. Az intézkedést több szempontból is bírálják, az egyik éppen a hőség, és a korszerűtlen, légkondicionáló berendezés nélküli tantermek, ahol nehézséget okoz majd a tanítás a júniusi nyári melegben.