Most sem hallotta meg az oktatási szervezeteket a kormány, 2024-ben június közepéig kell a gyerekeknek iskolába járni Közoktatás
Székács Linda

Most sem hallotta meg az oktatási szervezeteket a kormány, 2024-ben június közepéig kell a gyerekeknek iskolába járni

Bár a vélemények beérkezését követően körülbelül 2,5 hétig egyeztettek és tárgyaltak róla, nem sok változás történt a tanév rendjének tervezete és hivatalos változata között.

Augusztus 22-én, az elmúlt évekhez képest jóval később, de végre megjelent 2023/24-es tanév rendje. A hivatalos rendelet előtt a kormány tervezet formájában már július végén belengette a szünetek tervezett időpontjait, amiben már látható volt, hogy 2024-ben a megszokottnál körülbelül egy héttel később, június 21-én kezdődne a nyári szünet, végül pedig ez a dátum került bele a hivatalos tanév rendjébe is, annak ellenére, hogy az illetékes oktatási szervek és szakszervezetek augusztus 4-ig véleményezhették a tervezetet.

A véleményezés pedig meg is történt, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete azt írta,

"Az előterjesztők nem vették figyelembe Magyarország klimatikus viszonyait. A tanítás zömében nem légkondicionált helyiségekben történik. Rekkenő hőségben tanítási napokat szervezni köztudottan nem hatékony. Ezeket a tanítási napokat már csak azért sem lehet teljesértékűnek tekinteni, mivel a beiratkozás a középiskolába 2024. június 24. és június 26. között lesz, éppen ezért az évzárókat és a bizonyítványosztást június 21-éig le kell bonyolítani."

A Civil Közoktatási Platform véleménye szerint pedig a tanítási év és a téli szünet meghosszabbítását pedagógiai okok nem támasztják alá, "egyszerűen csak a fűtési költségeken" szeretne spórolni a kormány az évközi - főként a téli szünet - meghosszabbításával.

A tervezetben egyébként az szerepelt, hogy

  • az őszi szünet előtti utolsó tanítási nap 2023. október 27. (péntek), a szünet utáni első tanítási nap 2023. november 6. (hétfő).
  • A téli szünet előtti utolsó tanítási nap 2023. december 20. (szerda), a szünet utáni első tanítási nap 2024. január 8. (hétfő).
  • A tavaszi szünet előtti utolsó tanítási nap 2024. március 28. (csütörtök), a szünet utáni első tanítási nap 2024. április 8. (hétfő) lesz.
Arra pedig, hogy a szakszervezetek kritikái szerint a júniusi melegben a diákok már nem tudnak koncentrálni, a kormány úgy reagált: a Magyarországéhoz hasonló klímájú Szlovákiában is tovább tart a tanév, az iskolaépületek energetikai fejlesztése pedig folyamatos.
Így tehát, bár a vélemények beérkezése és a hivatalos tanév rendjének megjelenése között körülbelül 2,5 hét telt el "tárgyalásokkal", a szünetek időpontja nem sokat változott a tervezethez képest. Ebben ugyanis az szerepel, hogy
  • az őszi szünet előtti utolsó tanítási nap 2023. október 27. (péntek), a szünet utáni első tanítási nap 2023. november 6. (hétfő) lesz.
  • A téli szünet előtti utolsó tanítási nap 2023. december 21. (csütörtök), a szünet utáni első tanítási nap 2024. január 8. (hétfő).
  • A tavaszi szünet előtti utolsó tanítási nap 2024. március 27. (szerda), a szünet utáni első tanítási nap 2024. április 8. (hétfő).
  • A nyári szünet pedig a kritikák ellenére 2024. június 21-én kezdődik.
Változás tehát csak a téli és a tavaszi szünet időpontjában történt. A téli szünet a tervezethez képest egy nappal később, a tavaszi szünet pedig egy nappal korábban kezdődik majd, a június közepi tanévzárás viszont maradt, ami azt jelenti, hogy a diákok 2023. szeptember 1-től 2024. június 21-ig járnak majd iskolába.
Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.