"Szivárványos", politizáló iskola, kommunista tanárok. Ilyen és ehhez hasonló vádak érik az etyeki Német Nemzetiségi Általános Iskola tantestületét, ahonnan a hírek szerint jelenleg mintegy 11 fő készül távozni, velük együtt pedig sok gyerek. A szülői munkaközösség szerint ennek oka elsősorban az intézmény kinevezett igazgatója, aki korábban már kijelentette; nem érez motivációt a feladatkör betöltésére, a falu kormánypárti településvezetésétől aztán mégis hátszelet kapott.
Tizenegy pedagógus és velük együtt több gyerek is távozhat az etyeki Német Nemzetiségi Általános Iskolából annak igazgatója és a város önkormányzata miatt – árulta el az Eduline-nak egy érintett szülő, Potyókné Erika.
Erika a szülői munkaközösség tagjaként mintegy 16 éve követi nyomon az iskola sorsát a már végzett lánya és az ikergyermekei lévén, az elmúlt években azonban – ahogy ő fogalmaz – a tantestület és a szülők folyamatos harcban állnak az intézmény igazgatójával és a falu önkormányzatával, amitől egyébként tavaly augusztusban már hangos volt a média.
Akkor a falu polgármestere, Zólyomi Tamás a Facebookon kelt ki magából, mert szerinte „a hazudós baloldali “független” média az etyeki “besúgók” információi alapján telekürtölte az internetet valótlanságokkal.” A polgármester akkor azt is hozzátette, az intézményből közös erővel kell „kizárni a politikát”, ami az egyik osztályterem játéksarkának falára festett szivárvány alapján „erősen jelen van” az iskolában.
Kezdjük az elején
2022 nyarán az etyeki szülők a peticiok.hu-n indítottak aláírásgyűjtést annak érdekében, hogy a Német Nemzetiségi Önkormányzat vonja vissza az intézményvezetői pozícióra pályázó Patkóné Vidra Gabriella pályázatának visszautasítását.
„A szülői közösség Patkóné Vidra Gabriellát alkalmasnak tartja a feladat ellátására, szerepkörének betöltésére. Pályázatában külön kiemelte a német nyelvoktatás fontosságát, összefoglalta, milyen tervekkel szeretné ezen terület fejlesztését. Gabriella név szerint ismeri a gyerekeket, a szüleiket, tisztában van a gyerekek szociális életkörülményeivel, az iskola oszlopos tagja. Mind pedagógustársaival, mind a szülőkkel, mind pedig a gyerekekkel jó kapcsolatot alakított ki” – fogalmaznak a belügyminiszternek és a köznevelésért felelős államtitkárnak írt levelükben.
A lapunknak nyilatkozó szülő szerint bár az említett pedagógus, Vidra Gabriella a tantestület és a szülők meglátása szerint is tökéletes lett volna az igazgatói pozíció ellátására, a Német Nemzetiségi Önkormányzat nem így gondolta, ezért a tanárnő pályázatát annak ellenére is elutasították, hogy senki más nem jelentkezett a pozícióra. Helyette az önkormányzat ismét az intézmény korábbi igazgatóját, Nyeste Ferencet nevezte ki, aki a szülők elmondása szerint korábban már többször is hangoztatta, nincs már sem energiája, sem motivációja a feladatkör betöltésére. A kormánypárti vezetésnek köszönhetően aztán januárban mégis „hátszelet” és motivációt kapott, majd újabb egy évre elnyerte a kinevezést, a polgármester pedig a Facebook oldala alapján rendszeresen fotózkodik vele.
Mindezeknél azonban jóval jelentősebb probléma, hogy a régi/új igazgató egyik első intézkedései közé tartozott az iskola két legerősebb mestertanárának elküldése.
„Szerencsésebb lenne, ha a továbbiakban nem dolgoznának itt”
Nyeste úr és Zólyomi úr közösen úgy döntöttek, nem szeretnének „kommunista” tanárokat az intézményben látni – fogalmazott a szülői munkaközösség tagja, aki szerint az igazgatónak „meggyőződése, hogy kommunista csoport szerveződik ellene.”
Bár azt nem tudja, hogy az intézményvezető és a polgármester pontosan mit értenek a kommunista tanárok és szervezkedés alatt, dacára a drasztikus, a PDSZ jelentése alapján 16 ezer főt is meghaladó magyarországi tanárhiánynak, az igazgató „finoman jelezte” az intézmény két legmagasabban képzett pedagógusának, hogy szerencsésebb lenne, ha tovább állnának az iskolából.
A pedagógusok pedig így is tettek, egyikük már papíron is beadta a felmondását, a másik egyelőre még csak szóban jelezte, de a közösségi oldalakon már állást keres. A felmondásuk azonban – ahogy Erika fogalmaz – „lavinát indított el” az iskola tantestületében. Az óraadó tanárok – akik olyan szakos tanárokat helyettesítenek, mint a földrajz, biológia és természetismeret - jelezték, hogy a továbbiakban nem hajlandóak együttműködni az iskolával. A tanév végén hárman nyugdíjba mennek, rajtuk kívül további hat fő mondta azt, hogy nem tud együttműködni az igazgatóval, ezért elkezdtek állást keresni.
A 26 főből álló tantestület létszáma így 11 fővel csökken,
pedig az intézmény eddig is megérezte a tanárhiányt; az alsósokért felelős német nemzetiségi tanítónéni például a hatodikosoknak tart biológiát, a matematikatanár földrajzot.
„Ezek a tanárok osztályfőnökök is, ha elmennek, nem marad olyan tanár, aki be tudná pótolni a feladataikat, vagy helyettesíteni tudná őket. Emiatt a szülők többsége elkezdett másik helyen keresgélni, sok gyereknek találtak is iskolát, sőt, a környéken már több intézmény is jelezte, hogy megrohamozták őket az etyekiek és nincs már náluk szabad hely” – árulta el az érintett szülő.
Pedig az etyeki Német Nemzetiségi Általános Iskola a pedagógusoknak köszönhetően eddig egy kifejezetten erős, jó hírű intézmény volt, melynek diákjai nagyon magas átlagot érnek el, jól szerepelnek a tanulmányi versenyeken és a kompetenciafelméréseken. Minden azt mutatja tehát, hogy az intézményben nagyon jó tanári gárda van. Illetve, ha az ügy nem oldódik meg, akkor csak volt.
Pintér Sándor elé kerülhet az etyeki iskola ügye
A probléma megoldására a szülői munkaközösség nyílt ülést szervezett az illetékes Székesfehérvári Tankerületi Központtal, melynek vezetői részt is vettek rajta, az ülésről a szülők jegyzőkönyvet készítettek.
A téma fontosságát az is mutatja, hogy az ülésen 97 olyan szülő vett részt, akiknek legalább két gyereke jár az intézménybe. Az iskolában történtek mellett ezen azt szerették volna tisztázni, hogyan áll jelenleg az igazgatói pályázat és mi várható a következő félévben, valamint Nyeste Ferencet arról kérdezték, mi késztette arra, hogy ismét induljon a pozícióért. A szülő szerint erre sablonos, „semmire sem jó” válaszokat kaptak, az esemény viszont arra jó volt, hogy a tankerület meghallotta a segélykiáltásukat és ígéretet tettek arról, hogy az ügyet – amennyiben szükséges – továbbítani fogják a minisztérium felé.
„Nem tudunk ennél többet tenni. Senki sem szeretné, hogy Nyeste Ferenc legyen a továbbiakban az igazgató, mert nem tud irányítani” – jegyezte meg keserűen.
Erika szerint a probléma elsősorban abból fakad, hogy nincs más pályázó az igazgatói pozícióra. A legutóbbi alaptalan visszautasítása után Vidra Gabriella már nem szeretne indulni a címért, rajta kívül pedig eddig sem indult más. Megoldás csak úgy születhet tehát a problémára, ha a tankerület vagy a minisztérium közbelép és egy évre kijelölnek vagy felvesznek valakit, akinek megvan a megfelelő végzettsége ahhoz, hogy igazgató legyen.
„Ilyet biztos, hogy találnak Etyeken, akár kettőt-hármat is, és akkor sem a tantestület egy része, sem a gyerekek nem mennének el az intézményből” – teszi hozzá bizakodva Potyókné Erika.
Eredmény várhatóan június 20-án, egy nappal az évzáró rendezvény előtt születhet. Aznap kapja meg a tankerület, 27-én pedig az igazgató is az információt, aki megígérte, hogy tudatni fogja a döntést a szülőkkel és a tantestülettel.
Frissítés:
A cikk megjelenését követően intézmény igazgatója reagált a megkeresésünkre. Nyeste Ferenc azt írja, "a hatályos jogszabályok szerint az iskola vezetője nem bocsáthat el alkalmazottat, ez a jogkör a tankerületi igazgatóé."