140 fiatal balettoktatását féltik a kulturális miniszternél tiltakozó szülők Közoktatás
Tarnay Kristóf Ábel

140 fiatal balettoktatását féltik a kulturális miniszternél tiltakozó szülők

Azon háborodtak fel, hogy az főigazgató-választás alatt álló Operaház élére jelentkező vezetők közt van, aki megszüntetné a Magyar Nemzeti Balettintézetet.

„Értetlenül állunk azon jelöltek pályázataiban megfogalmazott tervek előtt, miszerint meg kívánják szüntetni a Magyar Nemzeti Balettintézetet (MNBI). Talán ők nem látták az Operaház balettnövendékeinek táncát?”

– írták az MNBI növendékeit képviselő szülők Csák János kulturális és innovációs miniszternek eljuttatott levelükben, melyből a Kultúra.hu idézett. A levelet megfogalmazó három szülő ugyanis attól tart, hogy a Magyar Állami Operaház jelenleg megválasztás alatt álló új főigazgatója ilyen tervekkel vághat neki az idén augusztustól 2028 július végéig tartó munkájába, amiel 140 ott tanuló fiatal képzése szűnne meg.

A portál szerint levelükben hosszasan ecsetelik a 2016-ban az Operaház és balettegyüttese által alapított és az intézmény keretei közt működő intézet eredményeit és oktatásának magas színvonalát. Kiemelik, hogy a 4–18 közötti növendékek gyakran lépnek fel az Opera produkcióiban is és nemzetközi versenysikereket is elértek már. „Garázstanfolyamból a világszínvonalig” – így foglalják össze a képzés elmúlt hét évét, „jóhiszemű, felelősségteljes megfontolásra” kérve Csákot.

Feszültségek a párhuzamosságból

Az Operaház és a tánc- illetve balettoktatás kapcsolatában az elmúlt időszakban nyilvános üzengetések jelezték a meglévő feszültséget. Mindez egy márciusi interjú után kezdődött, amelyben Fodorné Molnár Márta, a Magyar Táncművészeti Egyetem (MTE) rektora az Indexnek azt kifogásolta, hogy a náluk végzett diákok miért nem kapnak lehetőséget az Operaházban. Később erre az Operaháztól úgy reagáltak, hogy ez valótlan állítás, hiszen „örömmel adnak lehetőséget az MTE-növendékeknek előadásaikon”. Az interjú érzékeny pontja volt azonban, ahol Fodorné az MNBI-re utalva arról beszélt, hogy

szerinte nem lehet az MTE „professzionális képzését egy amatőr, fizetős tanfolyammal összehasonlítani”.

Erre Dmitrij Taraszovics Kirejko, a balettintézet balettmestere egy nyílt levélben reagált. Szerinte a nézők sohasem a táncosok papírjára kíváncsiak – diplomát ugyanis csak az egyetem adhat ki, az intézet nem –, hanem a teljesítményükre, illetve utalt a neves oktatógárdára és a növendékek sikereire. Az Operaház közleménye azzal próbálta kicsit tompítani az ellentétet, hogy kiemelték: az elmúlt hét évben több mint húsz balettintézetist emelt át saját soraiba az MTE.

A Magyar Állami Operaház új főigazgatójáról május végén dönthet Csák János, miután egy szakmai bizottság meghallgatta a 11 pályázót a posztra. Az Index úgy tudja, ők Kesselyák Gergely karmestert, Miklósa Erika operaénekest és Vadász Dániel kulturális menedzsert javasolták közülük a miniszternek.

(Kiemelt képünk illusztráció, forrás: Magyar Nemzeti Balettintézet, Facebook)

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.