Ukrajna rendezné az oktatási törvény kárpátaljai magyarok számára hátrányos kérdéseit Közoktatás
Tornyos Kata

Ukrajna rendezné az oktatási törvény kárpátaljai magyarok számára hátrányos kérdéseit

Ennek érdekében újra összeül majd május végén vagy június elején az illetékes munkacsoport. De nem lesz egyszerű dolguk, mert Magyarország jelenleg a harmadik legelutasítottabb ország Ukrajnában.

„A kisebbségi kérdés rendezésével nem szeretnénk a háború végéig várni. Már csak azért sem, mert ez az egyik feltétele az ukrán uniós csatlakozási tárgyalások elindításának” - közölte Balog István, az ukrán nagykövetség ideiglenes ügyvivője egy az ukrán képviselet által szervezett kerekasztalbeszélgetésen, írta meg a Népszava.

 

Három héttel a beszélgetés előtt Jens Stoltenberg főtitkár összehívta a NATO-Ukrajna Bizottságot, és ekkor Szijjártó Péter azt mondta, hogy „Magyarország kizárólag abban az esetben fogja támogatni Kijev bármilyen integrációs törekvését, ha az ukránok visszaadják a kárpátaljai magyaroknak azokat a jogokat, amelyekkel 2015 előtt már rendelkeztek.”

 

Balogh István a beszélgetésen védelmébe vette a 2019-es nyelvtörvényt és a 2017-es oktatási törvényt is. Ezt azzal indokolta, hogy Ukrajna függetlenné válásakor a kárpátaljai magyarság 70-80 százaléka nem beszélte az államnyelvet, és képviselői maguk is szorgalmazták a probléma megoldását.

Elismerte, hogy az ukrán törekvés félrecsúszott, mert mindkét törvény elég komoly konfliktusokat gerjesztett, de „mindkét félben megvan az akarat a kérdés rendezésére, ezért májusban vagy június elején itt Budapesten újra ülésezni fog az oktatási munkacsoport”.

 

Az egyeztetés azért is nehéz folyamat, mert Ukrajnában jelenleg Magyarország a harmadik legelutasítottabb ország, Oroszország és Belarusz után. Balogh ezt a magyar politikusok kommunikációjával hozta összefüggésbe.