Keveset hallani róluk, mert nem mernek nyilatkozni: ilyen a vidéki tanárok helyzete Közoktatás
Eduline

Keveset hallani róluk, mert nem mernek nyilatkozni: ilyen a vidéki tanárok helyzete

A fővárosi iskolák helyzetét részletesebben ismerjük, mert nagyobb figyelmet kaptak a sajtóban. Vidéken azonban nehezebb rávenni a pedagógusokat a nyilatkozásra, mert félnek a következményektől. Van iskola, ahol kifejezetten megtiltották a tantestületnek, hogy interjút adjanak.

„Minden osztályfőnök maga tanítja a nyelvtant, irodalmat az osztályának, mert magyartanár nincs, technikatanár sincs, ezt is az osztályfőnökök tanítják a saját osztályuknak, az igazgatóhelyettes szeret rajzolni, ezért a rajzot ő oktatja, a kémiatanár egy másik településről jár át, az énektanár szintén óraadó.” – mondta egy vidéki iskola tanárja a Válasz Online-nak.

A híroldal szerette volna feltérképezni a vidéki tanárok helyzetét, ezért több település pedagógusával is beszéltek, akik elszomorító képet festettek az ottani körülményekről. Az is árulkodó, hogy csak teljesen anonim formában mertek nyilatkozni, még a város nevének elhallgatását is kérték, mert ennyire félnek a retorziótól. Az egyik beszámoló szerint többen direkt utasítást is kaptak a tantestületi értekezleten, hogy senkinek ne nyilatkozzanak, mert „utánuk nyúlnának”.

„Ha a Horthy rendszert tanuljuk, még egy hetedikes, falubeli gyereknek is feltűnik, hogy az egészen hasonló ahhoz, ami ma van” – nyilatkozta egy másik tanár, akinek az iskolájából több szakos tanár is hiányzik. A természettudományi órák egy részét például egy biológus tartja, aki egy másik településről ingázik hozzájuk.

Vannak az egész országot érintő problémák is

Egy gyógypedagógus elmondása alapján a legdühítőbb számára nem is az alacsony bérek, hanem a sok adminisztráció és a fizetetlen helyettesítések. 30 óráig minden pedagógus ingyen helyettesít, mivel az állam csak ezen felül fizet a plusz munkáért. És csak ezután kezdenek hozzá a többi feladathoz: adminisztráció, dolgozatjavítás, felkészülés, szakkörök. Több megkérdezett bírálta az új minősítési rendszer bevezetését is, amellyel még szigorúbban ellenőriznék a tanárok munkáját - erről itt olvashattok részletesebben.

 

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.