"Tanár nélkül nincs jövő!" - ismét tüntettek Budapesten a tanárokért (is) Közoktatás
Eduline

"Tanár nélkül nincs jövő!" - ismét tüntettek Budapesten a tanárokért (is)

Március 15-én délután 3-kor indult az Egységes Diákfront és az ADOM Diákmozgalom közös rendezvénye, a Szabadságmenet, amin a pedagógusok mellett körülbelül 100 további civil szervezet is részt vesz. A menet a Hősök teréről az Andrássy út végéig vonult, ahol több felszólaló is az oktatás jelenlegi helyzetéről beszélt, sőt kiderült, mikor lesz a következő országos sztrájknap a közoktatásban.

19:03

A tüntetés a Kossuth Lajos Reggae Bandje zenekarral ért véget, a tömeg pedig az esemény végén azt skandálta: folytatjuk.

18:41
"Nem lehet tőlünk ilyen könnyen megszabadulni"

- mondta Strbka Anna, az Egységes Diákfront (EDF) tagja, és beszédében visszaemlékezett: holnap lesz egy éve a diákok megszervezték az első tüntetésüket. Felsorolta, mi mindent tettek ennyi idő alatt - tüntettek, élőláncot szerveztek, Pintér-szobrot dobáltak, ülősztrájkoltak. Pirint Gergely, az AKG diákja és az EDF tagja elmondta, büszkén, emelt fővel kell járni, ha valaki kiáll az igazáért úgy, ahogy ők tették.

Strbka Anna hozzátette, az oktatás haldoklik - jelenlegi rendszerben nem elfogadó és nem gyerekközpontú.

18:31
"Összefogásban az erő"

Az eseményen beszélt Szilágyi Kitty óvodapedagógus is, aki elmondta, ő még diák volt, amikor elkezdődtek a tanártüntetések, azóta ő is a pályán van, de eredménye most sincs a tüntetéseknek és tiltakozásoknak. Az új státusztörvénnyel kapcsolatban azt mondta, a tervezet még nehezebb helyzetbe hozza nemcsak a tanárokat, diákokat, de is szülőket is és az egész országot is.

Amiért én pedagógus szeretnék maradni, azok a gyerekek!"

- mondta, hozzátéve szerinte az összefogásnak lehet eredménye. Kiemelete, hogy ma ő is belép egy szakszervezetbe, mert szerinte az összefogással erőt lehet képviselni. "Nem csak a hivatásunkról van szó, hanem az ország jövőjéről is" - mondta. Bejelentette, a következő sztrájknap április 24-én lesz. Az összefogás és szolidaritás fontosságáról beszélt a szintén felszólaló Köves Ferenc is.

18:14

Wunderlich József színművész és Dés László zeneszerző előadják a pedagógustüntetések himnuszává vált "Grund" című dalt a A Pál utcai fiúk musicalből.

18:02

Törley Katalin, a budapesti Kölcsey Ferenc Gimnázium korábbi pedagógusa és lánya, Törley-Havas Sára dramaturg felidézték az elmúlt 20 év oktatáshoz kapcsolódó mozgalmait és eseményeit, köztük a 2013-as és 2016-os tüntetéseket, a Színház- és Filmművészeti Egyetem modellváltásához kapcsolódó tiltakozást, majd a 2022-ben kirúgott pedagógusokat, élőláncokat, polgári engedetlenségeket és sztrájkokat is.

"Szolidaritás, általános sztrájk, hogy 10 év múlva ne ez a dal legyen" - zárták a beszédüket.

17:44

"Rá kell szorítanunk a politikát a helyes útra a gyerekeink jövője érdekében, hogy ne saját magát, hanem minket, a népet, a közt szolgálja" - hangsúlyozta Pikó András, a VIII. kerület polgármestere. A politikus szerint a fiataloknál jobban sem ma, sem 1848-ban nem tudta senki, hogy mit kíván a nép.

Legyetek a közjó szószólói!

- mondta.

17:28

Misetics Bálint és Zeller Judit jogvédők szerint bár csökkennie kellene, egyre inkább nő a különbség az oktatásban, ami főként a hátrányos helyzetű, roma gyerekeket érinti.

"Jogotok van beleszólni!" - biztatták a tüntetőket a pedagógusok támogatására.

17:03

A színpadi beszédek előtt Mácsai Pál elszavalta a Himnuszt, majd Karácsony Gergely köszöntötte az összegyűlt néhány száz fős tömeget.


16:23

A tervezettnél több mint fél órával korábban megérkezett a menet az Andrássy út végére. Az itt felállított színpadon hamarosan beszédet mond Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere.

A Telex szerint a menet elején külön demonstrációként egy hangosbeszélőkkel felszerelt tojással vonulnak a Független Előadóművészek Szervezetének performerei, akik az elmúlt 14 év "semmibe vett petícióiból" olvasnak fel részleteket.

16:07

A tüntetők a Himnuszt éneklik.

 

 

15:29

Az Egységes Diákfront és az ADOM Diákmozgalom vezetésével, egy óriási nemzeti lobogót kifeszítve elindult a Szabadságmenet a Hősök teréről az Andrássy út végéig, ahol 17 órától többek között Karácsony Gergely, Iványi Gábor, Törley Katalin, valamint Pirint Gergő és Strbka Anna is beszédet mondanak majd. A menet résztvevői a már jól ismert "Szabad ország, szabad oktatás!", "Nincs tanár, nincs jövő!" és "Elegünk van!" skandálásával haladnak, de felhangzik az is, hogy "Békét Ukrajnának!", "Szabad sajtó, szabad akarat!", és "Nincs orvos, nincs jövő!".

A Szabadságmeneten egyébként ott van Simkó Edit is, az a magyar szakos pedagógus, aki hónapokig egyedül tiltakozott egy budapest általános iskolában, míg végül januárban úgy döntött, felmond.

"Ha ezt a rendszert tovább szolgálom, magamat árulom el, és mindazokat, akikkel kapcsolatba kerülök. Egy újabb áttét lennék egy rákbeteg szervezetben" - írta akkor a Facebookon.

15:09

Miközben a tüntetők a Hősök terén gyülekeznek, az október 23-i tüntetésen ismertté vált Pankotai Lili rendhagyó költeményben idézi fel az elmúlt hónapok eseményeit. A slamben a Nemzeti dal és József Attila Születésnapomra című versének sorai között a tanárok és az oktatás problémái mellett az ápolókat is megemlíti, bírálja a kormányt, a Belügyminisztériumot és a korábbi iskoláját, a pécsi Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnáziumot is, aminek a "fura ura"  ellehetetlenítette a tanári pályától.

Pankotai Lili után Horváth Kristóf "Színész Bob" és az ADOM Diákmozgalom képviselői, Bozai Ákos és Schermann Fruzsina is felszólaltak.

"A tanár nem bűnbak" - kiabálják arra utalva, hogy Pintér Sándor belügyminiszter decemberben a pedagógusokat tette felelőssé azért, hogy a magyar felsőoktatás helyett egyre több középiskolás választ külföldi intézményeket.