Több tízezer általános iskolás vizsgázott délelőtt magyarból és matematikából: hírek, feladatok és megoldások Közoktatás
Eduline

Több tízezer általános iskolás vizsgázott délelőtt magyarból és matematikából: hírek, feladatok és megoldások

Délelőtt tartották a 2023-as középiskolai központi felvételit, több mint 71 ezer diák töltötte ki a tesztet magyarból és matematikából. Az Eduline-nal folyamatosan követhetitek a híreket - összegyűjtjük a legfontosabb szabályokat, mutatjuk a feladatsorokat és a megoldásokat, délután pedig szaktanárokat kérdezünk arról, milyennek tartják az idei teszteket. Tudósításunk folyamatosan frissül!

17:02
Még egy teszt?

15:40
Milyen üzenet várta a gyerekeket az iskolában?

Az AKG-ban felvételizők egy "Bízunk benned, menni fog!" feliratú kártyát kaptak. Más iskolában is volt hasonló akció? Írjátok meg az eduline@eduline-ra.

15:13
Milyen feladatokat kaptak a diákok magyarból?

14:46
Hány pontosra tudnátok megoldani a nyolcadikosok feladatsorát?

14:36
Milyenek voltak a ponthatárok tavaly a legnépszerűbb gimnáziumokban?

14:16
Miért nem kell megijedni, ha nehéz az egyik feladatsor?

Mert akkor a ponthatárok is alacsonyabbak lesznek - hiszen az idén kifejezetten nehéz matekfelvételi minden vizsgázónak nehéz volt, vagyis mindenki kevesebb pontot szerzett az írásbelin.

14:01

13:31
És végül a negyedikesek tesztjei

13:30
A hatosztályos gimnáziumok feladatsorai és megoldásai

13:24
Itt vannak a négy- és ötosztályos középiskolák feladatsorai és megoldásai

12:51
Hol lehet megnézni, milyen középiskolákba lehet bekerülni központi felvételi nélkül?

A tavalyi statisztikák alapján nagyjából minden ötödik (négy vagy öt évfolyamos) gimnázium dönt úgy, hogy nem veszi figyelembe a központi felvételi eredményét, hanem kizárólag az általános iskolai jegyek alapján rangsorolja a jelentkezőket. A technikumok és a szakgimnáziumok körében jóval magasabb ez az arány, a szakképző iskolák pedig egyáltalán nem teszik kötelezővé a vizsgát.

Bővebb infó itt:

12:37

Nemsokára jönnek a feladatsorok és a hivatalos megoldások!

12:13
Magyar: könnyű. Matek: nehéz?

11:44
Hogyan sikerült?

Nehéz volt, könnyű volt? Írjátok meg nekünk e-mailben az [email protected] vagy a Facebookon.

11:34
Érkeznek az első infók

Egyelőre persze szülőktől, akik a két vizsga közötti szünetben kaptak üzenetet a gyerekeiktől. Többen azt mondták, a nyolcadikos magyar nem volt nehéz:

„Az én gyerekem a szünetben azt írta, hogy a magyar könnyű volt, csak egy feladatot nem tudott”

„A lányom is azt mondta róla, hogy nem volt nehéz”

11:19
Politikusok is üzentek a felvételizőknek

10:57
Jocó bácsi is üzent a diákoknak és a szülőknek

A közösségi oldalakon népszerű történelemtanár, Balatoni József a szülőknek is tanácsot adott:

Öleld meg, adj neki egy puszit! Ha kijön, hazaér, ne faggasd, ha ő akar, mesél, ha nem, akkor el akarja felejteni! És ne, ne nézzétek meg a megoldókulcsot, mert úgysem emlékszik, milyen választ adott pontosan, és biztos lesz benne, hogy nem azt, amit ott lát

- írja.

10:48
Vége az első vizsgának

Arra ugyanis 45 percet kaptak a diákok - most 15 perces szünet következik, majd még egyszer 45 perc kemény munka vár a 10, 12, 14 évesekre.

10:39
Hány pontosra írná meg a felvételit a mesterséges intelligencia?

A Qubit az amerikai OpenAI kutatólaboratórium által tavaly novemberben bemutatott ChatGPT-ve oldatta meg a 2022-es középiskolai felvételi feladatsorait, magyar nyelven.

A mesterséges intelligencia nem teljesített kimondottan jól: magyarból 20 pontot szerzett a lehetséges 50-ből, matematikából 12-t, szintén 50-ből. Ez azt jelenti, hogy nem érte el a humán felvételizők tavalyi átlagpontszámát, ami a magyarból 30,01 pont volt, matematikából pedig 22,66 pont.

10:07
Hogyan sikerültek a központi felvételik tavaly?

A két tárgyból egyenként 50-50 pont a maximum, vagyis összesen legfeljebb 100 pontot szerezhetnek a diákok. A nyolcadikosok átlageredménye tavaly 52,5 pont volt, a hatodikosoké 62,7, a negyedikeseké pedig 70,4 pont.

10:00
Ebben a percben megkeződött a vizsga

Amely kétszer 45 perces, a két teszt kitöltése között 15 perces szünetet tartanak a középiskolák.

9:30
Hány pontot ér a központi felvételi vizsga?

A gimnáziumok, a technikumok és a szakgimnáziumok háromféleképpen kalkulálhatnak a jelentkezők pontjaival:

  • vagy csak az általános iskolai jegyeket,
  • vagy az általános iskolai jegyeket és a központi írásbeli felvételi vizsga eredményét,
  • vagy az általános iskolai eredményeket, a központi írásbeli és az intézmény saját szóbelijén szerzett pontszámot

veszik figyelembe.

A diákok összpontszámának legalább felét a központi írásbeli felvételi vizsga eredményének kell adnia (nyilván csak azokban a középiskolákban, amelyek kötelezővé tették a jelentkezők számára a vizsga megírását).

9:05
Milyen feladatokat kapnak a nyolcadikosok?

Például ilyet:

Tibi az első félévben összesen 15 érdemjegyet szerzett matematikából. Az érdemjegyek közül négy darab hármas volt, a többi négyes vagy ötös. Tibi 15 érdemjegyének átlaga 4,2 lett. Hány ötöst kapott Tibi matematikából az első félévben?

Az elmúlt évek feladatsorait itt nézhetitek meg.

8:56
Időben inuljatok

És az esernyő/sapja se maradjon otthon.

Szombaton borult időre készülhetünk, eleinte az északi tájakon szállingózhat a hó, eshet havas eső, gyenge eső. Átmeneti csapadékszünet után napközben dél felől újabb csapadéktömb érkezik, egyre többfelé várható hó, havas eső, eső, nagyobb területen havazás a délnyugati, nyugati tájakon valószínű. Nyugaton, északnyugaton erős, helyenként viharos lökések kísérhetik az északi-északnyugati szelet, így helyenként kisebb hófúvás nem kizárt. Kora délután 0 és 5 fok között alakulhat a hőmérséklet

- írja az Időkép.

8:42
Évek óta nem vizsgázott annyi nyolcadikos, mint idén

Az Oktatási Hivatal adatai alapján összesen 56 ezer nyolcadikos jelentkezett a központi középiskolai felvételire. Ennél az előző években jóval kevesebben vizsgáztak:

Az Eduline-hoz érkező információk szerint sok diák idén is csak próbaképpen írja meg a vizsgát, várhatóan nem olyan középfokú iskolába jelentkezik majd, amely figyelembe venné a magyar- és a matematikateszt eredményeit.

8:25
Tanácsok a vizsgához az iskolapszichológustól

8:10
Milyen lesz a vizsga?

A középiskolai írásbeli felvételi vizsgát két tantárgyból szervezik meg: magyarból és matematikából. Mindkét teszt tíz-tíz feladatból áll, amelyet 45-45 perc alatt kell megoldaniuk a diákoknak. A két vizsga között 15 perces szünetet tartanak az iskolák.

Összesen háromféle feladatsort kapnak a vizsgát megszervező iskolák - egyet a nyolcadikosoknak, egyet a hatodikosoknak, egyet a negyedikeseknek. A teszt azonban országosan egységes, korosztályonként minden diák ugyanazokat a feladatokat oldja meg, függetlenül attól, hogy később gimnáziumba, szakgimnáziumba vagy technikumba jelentkezik.

7:51
Hányan vizsgáznak ma?

Az Oktatási Hivatal adatai alapján több mint 71 ezer diák jelentkezett a középiskolai központi felvételi vizsgára: 56 ezer nyolcadikos, 9100 hatodikos és több mint 6000 negyedikes. Ők az ország 541 pontján írják majd meg a tesztet magyarból és matematikából.

7:35
Mit gondol az oktatáskutató a középiskolai felvételi rendszerről?

„A magyar középiskolai felvételi rendszer nem igazságos. Akkor lenne az, ha előre lehetne tudni, milyenek a követelmények, és az általános iskolák fel is tudnák készíteni a gyerekeket erre a megmérettetésre. De még akkor sem csökkentené azokat az elképesztő különbségeket, amelyek az alacsony és a magas státuszú gyerekek teljesítménye között van” – mondja Radó Péter oktatáskutató.

Szerinte a jelenleginél mindenképpen jobb megoldás lenne egy olyan általános iskolai záróvizsga, amelyet minden diáknak le kellene tennie, de amelynek a követelményei nyilvánosak, megismerhetők lennének. A teljes cikket itt olvashatjátok el:

...

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.