Itt a 2023-as középiskolai rangsor: ezek az ország legjobb egyházi gimnáziumai Közoktatás
Szabó Fruzsina

Itt a 2023-as középiskolai rangsor: ezek az ország legjobb egyházi gimnáziumai

A Deák Téri Evangélikus Gimnázium vezeti a HVG egyházi középiskolákról készített friss rangsorát. A lista első öt helyezettje közé három budapesti gimnázium mellett két Pest megyei is befért – mind a kettő Gödöllőről.

Az egyházi gimnáziumok 2023-as rangsorának élén a Deák Téri Evangélikus Gimnázium áll, amelyet a Budai Ciszterci Szent Imre Gimnázium, a szintén budapesti Baár-Madas Református Gimnázium, Általános Iskola és Kollégium követ. A negyedik és az ötödik helyen két gödöllői középiskola – a Gödöllői Református Líceum Gimnázium és a Premontrei Iskolaközpont – végzett.

A HVG százas rangsorán szereplő középiskolák ötöde egyházi: tizennégy katolikus, három református, kettő evangélikus, egy baptista. Ez utóbbi egyébként kilóg az egyházi intézmények sorából, a budapesti Kőrösi Csoma Sándor Két Tanítási Nyelvű Baptista Gimnázium új tagja ennek a körnek, csak a 2013/2014-es tanévtől került a Baptista Szeretetszolgálat fenntartásába.

A száz legjobb gimnázium

A HVG középiskolai rangsora október második felében jelent meg. Ahogy arról korábban beszámoltunk, az élen az ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Általános Iskola és Gyakorló Gimnázium áll, amelyet – holtversenyben – az V. kerületi Eötvös József Gimnázium, valamint a szintén budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium vezet. A negyedik helyen a Toldy Ferenc Gimnázium áll, az ötödik pedig az ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégium.

A HVG-rangsor idén is több szempont alapján állt össze, figyelembe vették a tizedikesek kompetenciamérésének eredményét matematikából és szövegértésből, a magyar-, a matek-, a történelem- és a nyelvi érettségi eredményét, valamint a magyar egyetemekre, főiskolákra bekerült diákok átlagpontszámát.

A középiskolai kiadványban az összesített lista mellett részrangsorokat is találtok: megnézhetitek, idén melyek a legjobb eredményű alapítványi és magániskolák, két tannyelvű képzést is kínáló gimnáziumok, valamint egyetemi gyakorlóiskolák.

Választ kaphattok arra a kérdésre, mikor érdemes hat- vagy nyolcosztályos gimnáziumra váltani, hogyan lehet (egyáltalán: fel lehet-e néhány hónap alatt) készülni a központi írásbeli felvételire, hogyan kell kalkulálni a pontokkal, és milyen segítséget kérhetnek azok a nyolcadikosok, akiknek  elképzelésük sincs arról, merre tovább. A HVG középiskolai rangsorát itt rendelhetitek meg.

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on Közoktatás Székács Linda

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.