Ezek az ország legjobb két tannyelvű gimnáziumai, tarolnak a vidéki középiskolák Közoktatás
Eduline

Ezek az ország legjobb két tannyelvű gimnáziumai, tarolnak a vidéki középiskolák

A Gödöllői Török Ignác Gimnázium áll a két tannyelvű képzést is indító középiskolák 2023-as HVG-rangsorának élén. Nem ez az egyetlen vidéki gimnázium, amely ebben a részrangsorban a legjobbak közé került, egy szolnoki és egy tatai középiskola is az első ötben végzett.

A legjobb összesített eredményt a Gödöllői Török Ignác Gimnázium diákjai érték el, akik a felvételi eredmények és a matematikaérettségi eredményei alapján is megelőzték a többi olyan gimnázium tanulóit, ahol két tannyelvű oktatás is zajlik. A lista második helyén a budapesti Szent II. János Pál Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium áll, amelyet a szintén fővárosi Karinthy Frigyes Gimnázium, a szolnoki Varga Katalin Gimnázium, valamint a tatai Eötvös József Gimnázium és Kollégium követ.

A két tannyelvű középiskolák egyébként évek óta a népszerűségi listák élén állnak, nem véletlen, hogy számos gimnáziumban többszörös a túljelentkezés. A végzősök ugyanis jellemzően felsőfokú nyelvvizsgát szereznek tanulmányaik végére, ami az itthoni egyetemi-főiskolai felvételin is nagy előny, a külföldi továbbtanuláshoz pedig egyenesen elengedhetetlen.

Két tannyelvű képzést egyébként nem csak az angolosok találhatnak, hanem azok is, akik a német, a francia, az olasz, a spanyol vagy akár a kínai nyelvet szeretnék beszélni magasabb szinten, és vállalják, hogy bizonyos tantárgyakat az adott idegen nyelven tanulnak.

Hogyan áll össze a rangsor?

A HVG középiskolai rangsora október közepén jelent meg, a listákat a tizedikesek szövegértési és matematikai kompetenciamérésének eredményei, a magyar felsőoktatásba bekerülő diákok átlagpontszáma, valamint az érettségi eredmények alapján állították össze.

A két tannyelvű gimnáziumok rangsora mellett más részrangsorokat is találtok a kiadványban: megnézhetitek, idén melyek a legjobb eredményű egyházi, alapítványi és magán-, valamint egyetemi gyakorlóiskolák, és hogy az OKTV-döntőkbe honnan került be a legtöbb diák.

A kiadványból emellett választ kaphattok arra a kérdésre, mikor érdemes hat- vagy nyolcosztályos gimnáziumra váltani, hogyan lehet (egyáltalán: fel lehet-e néhány hónap alatt) készülni a központi írásbeli felvételire, hogyan kell kalkulálni a pontokkal, és milyen segítséget kérhetnek azok a nyolcadikosok, akiknek  elképzelésük sincs arról, merre tovább. A HVG középiskolai rangsorát itt rendelhetitek meg.

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on Közoktatás Székács Linda

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.