"El a kezekkel a tanárainktól!" - több százan tüntettek a közép-budai tankerület épületénél Közoktatás
Eduline

"El a kezekkel a tanárainktól!" - több százan tüntettek a közép-budai tankerület épületénél

Több százan demonstráltak hétfő reggel a Közép-budai Tankerületi Központ épülete előtt, a Kacsa utcában.

Az Eduline tudósítója szerint a demonstráción felolvastak egy petíciót, amelyet szülők címeztek a tankerületnek. Ebben kiemelték, hogy a tiltakozást nem hagyják abba, továbbra is kiállnak iskoláik tanárainak anyagi és morális megbecsülése mellett. Szerintük ugyanis nem a tanárok, hanem a tankerület korlátozza a diákok tankötelezettségének teljesítését, a pedagógusok évek óta próbálnak konstruktív módon párbeszédet kezdeményezni a kormánnyal az oktatás súlyos problémáiról, de a javaslataik süket fülekre találnak.

Több követelést is megfogalmaztak, például a pedagógusok sztrájkjogának visszaállítását, a fizetések rendezését, az oktatáshoz szükséges megfelelő feltételek biztosítását. Azt is követelik, hogy Pintér Sándor belügyminiszter azonnal kezdjen érdemi tárgyalásba a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetével, a tankerületi vezetőt pedig felszólították arra, hogy mondjon le, ha nem tudja teljesíteni a feladatait, ha nem tesz lépéseket az oktatás helyzetének javításáért.

A demonstráción az elmúlt hónapok tüntetéseiről már jól ismert rigmusokat skandálták, például „Fizessétek ki a tanárainkat!”, "Szabad ország, szabad oktatás", „Nincs hatalmad felettem!”, „Nem félünk!”, "El a kezekkel a tanárainktól".

A tüntetésen felszólalt Sinkó Edit, aki tavasszal iskolájából egyedüliként szüntette be a munkát. Azt mondta, évek óta jelzik, hogy komoly problémák vannak az oktatásban. „Nem értettem meg, hogyan lehet az, hogy szeptember 5-én kinyitottak az iskolák, miközben a gyerekek már szeptember 2-án tüntettek” – mondta. „Igenis sokan vagyunk, igenis tiltakozunk, és igenis, a gyerekeink a legfontosabbak. Az ország versenyképessége múlik azon, hogy milyen az oktatásunk” – tette hozzá.

„Én kérek most bocsánatot a gyerekektől, mert valamikor megoldottuk ezt a rendszerváltás nevű problémát, de elfeledkeztünk arról, hogy nem volt elég megszereznünk a demokráciát, vigyázni is kellett volna rá” – mondta.

A demonstrálók elénekelték a diák- és tanártüntetések slágerét, a Mi vagyunk a Grund című dalt, de utána elhangzott az Illés Ne gondold, majd a Sárga rózsa című dala is. A tankerület épületét teleragasztották üzenetekkel, például "Klebelsberg forog a sírjában", "Ha ma nincs kémiatanár, holnap nem lesz gyógyszerész", "Szakmai minisztert!", "Legyen párbeszéd!", "Holnap ki fog tanítani?".

A tüntetés végén arra biztatták a résztvevőket, hogy krétával is írjanak üzenetet a tankerület vezetőjének. Ezután felsorolták, milyen iskolákból érkeztek: a szervezők a Klebelsberg Kunó Általános Iskolából és Gimnáziumból jöttek, de érkeztek tüntetők többek között a Városmajori Gimnáziumból, az Áldás Utcai Általános Iskolából, a Móricz Zsigmond Gimnáziumból, a Kodály Zoltán Általános Iskolából és Gimnáziumból, a II. Rákóczi Ferenc Gimnáziumból, a Fazekas Mihály Gimnáziumból, az Újlaki Általános Iskolából, a Petőfi Sándor Gimnáziumból is.

Mihalics Lili, a Diákok a tanárokért csoport egyik tagja felidézte, hogy náluk, a Szent István Gimnáziumban sorfalat álltak a tanulók, amikor a tankerület vezetője meghozta a fenyegetést tartalmazó leveleket a tanároknak. "Szeretnék kérni mindenkit, hogy ne a józan eszére, hanem a lelkiismeretére hallgasson, hogy az mit súg. Legyünk az a Magyarország, amely összetart" - mondta, majd arra kérte a résztvevőket, hogy menjenek pénteken a Hősök terén kezdődő diáktüntetésre.

A Kacsa utcai tüntetés egyik szervezője az Eduline azt mondta, úgy érzik, hogy egyre több diák és szülő szeretne kiállni a tanárok mellett. Ugyanakkor azt is hozzátette, sokan nem mernek csatlakozni a tiltakozáshoz, mert attól tartanak, hogy valamilyen retorzió éri a gyerekeiket.