Megszavazták az iskolai sztrájkot ellehetetlenítő törvényt, idén nem lesz nyelvvizsga-amnesztia: a hét hírei Közoktatás
Eduline

Megszavazták az iskolai sztrájkot ellehetetlenítő törvényt, idén nem lesz nyelvvizsga-amnesztia: a hét hírei

Kedden esküt tett Pintér Sándor belügyminiszter és Csák János innovációs miniszter is – az ötödik Orbán-kormányban ők felelnek majd a közoktatásért, a szakképzésért és a felsőoktatásért. Közben a parlament elfogadta a pedagógussztrájkot ellehetetlenítő törvényt, és újra elhangzott: idén nem lesz nyelvvizsga-amnesztia. Tragikus esemény is történt a héten: Texasban egy 18 éves tüzet nyitott egy általános iskola diákjaira és tanáraira, huszonegyen életüket vesztették.

Lövöldözés volt egy texasi iskolában

Tizenkilenc diákot és két tanárt lőtt agyon egy 18 éves fiú a Texas állambeli Uvalde Robb Általános Iskolában kedden. Joe Biden amerikai elnök „újabb mészárlásnak” nevezte a texasi ámokfutást. „Egy gyermek elvesztése olyan, mintha kitépnék a lelked egy darabját” - tette hozzá. Az elnök felszólította a nemzetet, hogy imádkozzanak az áldozatokért és „álljanak ki a fegyverlobbi ellen”.  Biden úgy fogalmazott: „Az Isten szerelmére, mikor tesszük meg azt, amiről mindannyian tudjuk, hogy meg kell tennünk?”

Megszavazta a parlament a pedagógussztrájkot ellehetetlenítő törvényt

Kedden – sok más mellett – a parlament döntött a veszélyhelyzet megszűnésével összefüggő szabályozási kérdésekről szóló törvényjavaslatról. Ennek része a tanárok sztrájkjogának korlátozása is. A jogszabály alapján a közoktatásban sztrájk esetén minden intézményben biztosítani kell a gyermekfelügyeletet, és a tanórák, foglalkozások 50 – egyes esetekben 100 – százalékát meg kell tartani. A szakszervezetek mellett a Szülői Hang Közösség is tiltakozott a módosítás ellen. A teljes cikket itt olvashatjátok el.

Hivatalos: Pintér Sándor a közoktatásért, Csák János a szakképzésért és a felsőoktatásért felel majd

Kedden esküt tettek az ötödik Orbán-kormány miniszterei – köztük Pintér Sándor belügyminiszter, aki a közoktatásért, valamint Csák János kulturális és innovációs miniszter, aki a szakképzésért és a felsőoktatásért felel majd. A két nagy pedagógus-szakszervezet a héten el is küldte levelét Orbán Viktornak a sztrájkbizottsági egyeztetések folytatásáról. A miniszterelnöknek öt napja van, hogy kijelölje azt, aki a kormány részéről tárgyal majd a szakszervezetekkel.

Újra elhangzott: idén nem lesz nyelvvizsga-amnesztia

„Az, hogy a szomszédos országban háború van, senkinek nem nehezíti meg a nyelvtanulási lehetőségeit, és azt sem, hogy vizsgázzon” – így válaszolt egy - újabb nyelvvizsga-amnesztia lehetőségét firtató - újságírói kérdésre a csütörtöki kormányinfón Gulyás Gergely. A Miniszterelnökséget vezető miniszter hozzátette azt is, hogy a felsőoktatás új vezetése (az ötödik Orbán-kormányban már nem a Palkovics László, hanem a Csák János által vezetett innovációs minisztérium felel majd a területért) megnyithatja azt a vitát, hogy valóban szükséges-e minden diplomatípus esetében a nyelvvizsgafeltétel, de a kormány álláspontja eddig az volt, hogy a nyelvvizsga fontos.

A teljes cikket itt olvashatjátok el.

Ne írja alá a törvényt – erre kérik Novák Katalint a szakszervezetek

A Pedagógusok Szakszervezete és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete levélben fordult Novák Katalinhoz. Azt kérik a köztársasági elnöktől, hogy ne írja alá a pedagógussztrájkot ellehetetlenítő törvényt, hanem küldje előzetes normakontrollra. A szakszervezetek szerint a jogszabály ugyanis ellentétes az Alaptörvénnyel. A teljes cikket itt olvashatjátok el.

Egyre komolyabb az informatikushiány

Az IVSZ szakértői által készített jelentésből kiderül: megtörni látszik az informatikai szakok iránti növekvő érdeklődés. 2009 és 2019 között jelentősen, 30 százalékkal nőtt az IT-alapszakokra jelentkezők száma, a folyamatos emelkedés azonban 2020-ban megtört.

Úgy látják, hogy a visszaesést a felvételi követelmények szigorítása (2020 óta kötelező emelt szintű érettségit tenni, ha valaki szeretne továbbtanulni) okozta, amely miatt eleve kevesebben jelentkeztek a felsőoktatásba, és ez az IT-szakokat is érintette – igaz, az átlagosnál kisebb volt a visszaesés. A teljes cikket itt olvashatjátok el.