Az állami iskolákban tanítóknak sem lesz kötelező a koronavírus elleni oltás, lekerülhet a maszk: a hét hírei Közoktatás
Szabó Fruzsina

Az állami iskolákban tanítóknak sem lesz kötelező a koronavírus elleni oltás, lekerülhet a maszk: a hét hírei

Több tucat iskolában tagadták meg a munkát egy-egy napra a tanárok, tanítók a sztrájkrendelet ellen tiltakozva, a jövőben az állami iskolák dolgozóinak sem lesz kötelező a koronavírus elleni oltás. A hét oktatási hírei.

Lesz sztrájk március 16-án

Szerdán újra tárgyalt a kormány és a két nagy pedagógus-szakszervezet sztrájkbizottsága. Csak egy témakörben volt előrelépés, ezért a megbeszélés után az érdekképviseletek bejelentették, hogy március 16-tól határozatlan idejű munkabeszüntetést terveznek. A sztrájk megvalósításának részleteit jövő hétre ígérték, de annyit elárultak, a kifogásolt sztrájkrendeletnek megfelelnek majd.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma reagált a szakszervezetek bejelentésére. A tárca közleményében azt írta, hogy a koronavírus-járvány miatt sokszor szünetelt a jelenléti oktatás, az iskolai hiányzások miatt eddig is nagy teher hárult már a szülőkre és a diákokra, ezért fontos lenne, hogy a diákok végre zavartalanul tanulhassanak – szerintük ezért döntött úgy a kormány, hogy a sztrájk idején is biztosítani kell a gyerekek oktatását és felügyeletét.

Az állami iskolákban sem lesz kötelező az oltás

A kormány kivezeti azt a szabályt, amely alapján a munkáltatók kötelezővé tehetik a koronavírus elleni oltást. A védőoltás az állami iskolákban sem lesz ezentúl kötelező – jelentette be csütörtökön Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter. Szakszervezetek az elmúlt hónapokban többször figyelmeztették a kormányt arra, hogy a Covid elleni oltást visszautasító tanárok, tanítók kényszerszabadságolása tovább súlyosbítja az amúgy is egyre jobban érzékelhető pedagógushiányt. A teljes cikket itt olvashatjátok el.

A maszkviselési szabályokon is lazítanak, az Eötvös Loránd Tudományegyetem már be is jelentette, hogy hétfőtől nem kell felvenni a maszkot az épületekben - persze aki így érzi biztonságban magát, továbbra is viselheti. Cikkünket itt olvashatjátok el.

Folytatódtak a tanárok polgári engedetlenségi akciói

Ezen a héten is több tucat iskolában tagadták meg a munkát egy-egy napra a tanárok, tanítók, így tiltakozva a február 11-én megjelent sztrájkrendelet ellen. A héten több egyházi iskolából is csatlakoztak a polgári engedetlenségi akciósorozathoz pedagógusok. Cikksorozatunkat itt találjátok.

Egyre több egyetemen, főiskolán gyűjtenek az ukrajnai menekülteknek

Az elmúlt napokban több egyetemen és főiskolán kezdtek adománygyűjtésbe, így segítve az Ukrajnából menekülőknek. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem ukrán hallgatóinak kollégiumi helyet és rendkívüli ösztöndíjat biztosít, sőt a hallgatók családtagjainak is igyekeznek szállást adni. A Budapesti Gazdasági Egyetem ukrán és kettős állampolgárságú hallgatóinak nem kell befizetniük a tavaszi félév önköltségét, és a kollégiumi ellátásért sem kell fizetniük. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem is megnyitja campusát és kurzusait a menekültek előtt, sőt kreatív gyermekfoglalkoztatót is indítanak a Budapestre érkező családoknak.