Fakultációk, nyelvek, tagozatok: hogyan érdemes választani a gimnáziumok közül? Közoktatás
Eduline

Fakultációk, nyelvek, tagozatok: hogyan érdemes választani a gimnáziumok közül?

Több mint 1100 gimnázium, technikum, szakgimnázium és szakképző iskola közül választhatnak azok a diákok, akik idén felvételiznek középfokú iskolába. De melyik iskolatípus mit kínál a jelentkezőknek, és milyenek a felvételi szabályai? Második rész: négyosztályos gimnáziumok.

Az általános tantervű, négy évfolyamos gimnázium jó választás, ha a diák nyolcadikosként még nem tudja, milyen tantárgyak érdeklik igazán, milyen területen szeretne majd továbbtanulni, de az érettségi és a felsőoktatás a cél. Érdemes utánanézni az általános tantervű képzést kínáló gimnáziumok eredményeinek (a végzősök hány százaléka felvételizett sikeresen egyetemre, főiskolára, hány százalékuk szerzett közép- vagy felsőfokú nyelvvizsgát), de azt is át kell gondolni, hogy a diák személyiségéhez erős, eredményorientált gimnázium vagy inkább átlagos teljesítményű intézmény passzolna jobban.

Döntő szempont lehet az is, hogy milyen tantárgyakból szervez fakultációt a 11-12. évfolyamosoknak az adott intézmény: ha egy nyolcadikos 14 évesen még nem is tudja, milyen tárgyakat tanulna emelt óraszámban, a 10. évfolyam végére jó eséllyel már lesz valamilyen elképzelése. Érdemes azt is megtudni, milyen sportolási lehetőségek vannak, milyen szakkörökre járhatnak a tanulók.

Jó tudni: a négyosztályos gimnáziumok felvételi pontszámítási szabályai intézményenként eltérhetnek. Egy részük csak az általános iskolai jegyek alapján rangsorolja a jelentkezőket, máshol a bizonyítvány mellett az írásbeli, esetleg az írásbeli és a szóbeli felvételi eredményét is figyelembe veszik.

Ez a cikk a HVG 2022-es középiskolai rangsorában jelent meg. A kiadványban nemcsak az ország száz legjobb gimnáziumának rangsorát találjátok meg, hanem rengeteg információt a vezető középiskolákról – oktatott nyelvek, szakkörök, fakultációk, külföldi tanulmányi utak –, amelyek segíthetnek a választásban. Emellett cikkeket és interjúkat is olvashattok a legfontosabb felvételi szabályokról, határidőkről, a nemzetközi iskolákról, a felvételi-előkészítőkről, a külföldi továbbtanulásról. A HVG középiskolai rangsorát rendeljétek meg itt vagy keressétek az újságárusoknál.