Több mint 1100 gimnázium, technikum, szakgimnázium és szakképző iskola közül választhatnak azok a diákok, akik idén felvételiznek középfokú iskolába. De melyik iskolatípus mit kínál a jelentkezőknek, és milyenek a felvételi szabályai? 4. rész: egyházi iskolák.
Tagozatos és általános tantervű gimnáziumok, hat és nyolc évfolyamos, két tanítási nyelvű, nyelvi előkészítős gimnáziumok, technikumok, szakképző iskolák, szakgimnáziumok, sőt nemzetközi iskolák közül is válogathatnak azok a diákok, akik egyházi iskolában szeretnék folytatni a tanulmányaikat. A római és a görögkatolikus, a református és az evangélikus intézmények mellett zsidó, baptista, a Hit Gyülekezetéhez és a Magyar Metodista Egyházhoz tartozó középiskolák is működnek az országban.
A diákok hit- és erkölcstant, esetleg egyházi éneket is tanulnak, hetente, havonta vagy félévente közös istentiszteleten vagy szentmisén vesznek részt, de általában más vallásos programok közül is választhatnak, így például lelkinapokon, zarándoklatokon, lelkigyakorlatokon vehetnek részt.
Jó tudni: az egyházi iskolákban hasonlók a felvételi szabályok, mint az állami gimnáziumokban, technikumokban és szakképző iskolákban, ám a többségük lelkészi vagy hitoktatói ajánlást is kér a jelentkezőkről, esetleg személyes elbeszélgetést is szervez.
Ez a cikk a HVG 2022-es középiskolai rangsorában jelent meg. A kiadványban nemcsak az ország száz legjobb gimnáziumának rangsorát találjátok meg, hanem rengeteg információt a vezető középiskolákról – oktatott nyelvek, szakkörök, fakultációk, külföldi tanulmányi utak –, amelyek segíthetnek a választásban. Emellett cikkeket és interjúkat is olvashattok a legfontosabb felvételi szabályokról, határidőkről, a nemzetközi iskolákról, a felvételi-előkészítőkről, a külföldi továbbtanulásról. A HVG középiskolai rangsorát rendeljétek meg itt vagy keressétek az újságárusoknál.