Egyre népszerűbbek a két tannyelvű középiskolák, de milyen a felvételi? Közoktatás
Eduline

Egyre népszerűbbek a két tannyelvű középiskolák, de milyen a felvételi?

Több mint 1100 gimnázium, technikum, szakgimnázium és szakképző iskola közül választhatnak azok a diákok, akik idén felvételiznek középfokú iskolába. De melyik iskolatípus mit kínál a jelentkezőknek, és milyenek a felvételi szabályai? Ma a két tannyelvű iskolákat mutatjuk be. A HVG Középiskolai Rangsorának cikke.

Egyre népszerűbbek a két tanítási nyelvű gimnáziumok és technikumok – a külföldi egyetemre készülő diákok mellett azok is előszeretettel választják, akik idegen nyelvi szakon szeretnének továbbtanulni. Az előírások szerint a két tanítási nyelvű gimnáziumokban a végzősök kilencven százalékának el kell érnie a B2-es, vagyis a középfokú nyelvvizsga szintjét, a legtöbben ennél azonban magasabb szintű nyelvtudást szereznek a 12. évfolyam végére.

Ezekben az intézményekben a diákok az adott nyelvet a szokásosnál magasabb óraszámban tanulják, emellett három tárgyat az adott idegen nyelven tartanak a tanárok. A képzés egyik előnye, hogy ha egy végzős az idegen nyelvből legalább 60 százalékos emelt szintű érettségit tesz, emellett két másik tárgyból az adott nyelven tesz sikeres középszintű érettségit, a nyelvi érettségije a C1-es, vagyis a felsőfokú nyelvvizsga-bizonyítványnak felel meg.

Milyen a felvételi?

A négy évfolyamos gimnáziumok két tannyelvű képzéseire azok juthatnak be, akiknek a nyelvtudása eléri a B1-es szintet – ezt a szóbelin tesztelik is (vannak olyan gimnáziumok, ahol inkább a B2-es szint az elvárás). Akik ilyen szintű nyelvtudást még nem szereztek (vagy számukra új nyelvet tanulnának emelt szinten), nyelvi előkészítő évfolyamra jelentkezhetnek. A felvételi többi részére ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint az általános tantervű középiskolákban.

Ez a cikk a HVG 2022-es középiskolai rangsorában jelent meg. A kiadványban nemcsak az ország száz legjobb gimnáziumának rangsorát találjátok meg, hanem rengeteg információt a vezető középiskolákról – oktatott nyelvek, szakkörök, fakultációk, külföldi tanulmányi utak –, amelyek segíthetnek a választásban. Emellett cikkeket és interjúkat is olvashattok a legfontosabb felvételi szabályokról, határidőkről, a nemzetközi iskolákról, a felvételi-előkészítőkről, a külföldi továbbtanulásról. A HVG középiskolai rangsorát rendeljétek meg itt vagy keressétek az újságárusoknál.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.