Ezek Pest megye legjobb gimnáziumai, egy budaörsi, egy gödöllői és egy érdi középiskola áll a lista élén Közoktatás
Szabó Fruzsina

Ezek Pest megye legjobb gimnáziumai, egy budaörsi, egy gödöllői és egy érdi középiskola áll a lista élén

A budaörsi Illyés Gyula Gimnázium és Szakgimnázium vezeti a Pest megyei középiskolák 2022-es HVG-rangsorát, de dobogós helyet szerzett egy gödöllői és egy érdi gimnázium is. Pest megyéből került a legtöbb középiskola a HVG százas listájára, a legtöbb intézményt Budapest agglomerációjában találjuk.

A  Pest megyei középiskolák 2022-es HVG-rangsorát a budaörsi Illyés Gyula Gimnázium és Szakgimnázium áll. A második helyen a gödöllői Török Ignác Gimnázium áll, amelyet az érdi Vörösmarty Mihály Gimnázium, a dunakeszi Radnóti Miklós Gimnázium és a gödöllői Premontrei Iskolaközpont követ.

A HVG középiskolai rangsora október második felében jelent meg. Ahogy arról korábban beszámoltunk, az élen budapesti gimnáziumok állnak - az Eötvös József Gimnázium és a Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium holtversenyben lett az első, a harmadik helyen az ELTE Radnóti Miklós Gyakorlóiskolája végzett.

Tarolnak a Pest megyei iskolák

Pest megyéből összesen tizenhárom gimnázium került fel a HVG százas rangsorára, főként az agglomerációból, Budapest vonzáskörzetéből. Gödöllőről egyenes három, Szentendréről kettő szerepel a legjobb eredményű gimnázium között, de bejutott a százba érdi, szigetszentmiklósi, dunkakeszi, budakeszi, piliscsabai, budaörsi és – most először – egy törökbálinti középiskola is.

Ezek egy része egyébként egyházi fenntartású, ilyen a már említett gödöllői Premontrei Iskolaközpont vagy a szintén gödöllői református líceum. A HVG-rangsorban szereplő két szentendrei gimnázium is egyházi, ahogy a budakeszi és a piliscsabai gimnázium is katolikus intézmény.

Milyen szempontok alapján áll össze a rangsor?

Ahogy az elmúlt években, úgy ebben az évben is több mutatót vettek figyelembe a HVG-rangsor készítői. Az egyik ilyen a 10. évfolyamosok 2019-es kompetenciamérésének iskolai átlaga szövegértésből és matematikából – a koronavírus-járvány miatt 2020-ban ugyanis elmaradt az országos képességfelmérés. Fontos szempont volt a 2019/2020-as tanév végén az érettségi bizonyítványokba bekerült eredmények iskolai átlaga magyarból, matematikából, történelemből és idegen nyelvekből, valamint az emelt szintű érettségik aránya.

Egy új törvényre hivatkozva az Oktatási Hivatal idén ugyanis nem adta át a HVG-nek a felsőoktatásba bejutott diákok iskolánként számított pontátlagát, ezért a rangsor készítői úgy döntöttek, hogy az emelt szintű érettségi vizsgák iskolánkénti arányát veszik figyelembe, hiszen a felvételihez a művészeti és a sport képzésterület kivételével minimumfeltétel egy emelt szintű vizsga megléte. Amelyik diák tehát tovább szeretne tanulni, annak szüksége van emelt szintű érettségire.

A HVG 2022-es középiskolai rangsorában nemcsak az ország száz legjobb gimnáziumának rangsorát találjátok meg, hanem rengeteg információt a vezető középiskolákról – oktatott nyelvek, szakkörök, fakultációk, külföldi tanulmányi utak –, amelyek segíthetnek a választásban. Emellett cikkeket és interjúkat is olvashattok a legfontosabb felvételi szabályokról, határidőkről, a nemzetközi iskolákról, a felvételi-előkészítőkről, a külföldi továbbtanulásról. A HVG középiskolai rangsorát rendeljétek meg itt vagy keressétek az újságárusoknál.