Elfogadták a törvényjavaslatokat: simán átment a Fudan ügye és a "pedofil törvény" is Közoktatás
Csik Veronika

Elfogadták a törvényjavaslatokat: simán átment a Fudan ügye és a "pedofil törvény" is

A nyári szünet előtt komoly, oktatást érintő kérdésekben döntött az Országgyűlés.

Ma több kérdésben is szavazott az országgyűlés, a "pedofil törvény" néven elhíresült javaslatot 157 igen, 1 nem, 0 tartózkodás mellett elfogadták. A Fudan egyetem ügye szintén csont nélkül átment: a "lex Fudan" kétharmados többséget érintő részeit 134 igen, 25 nem és 0 tartózkodás mellett fogadta el a kormánypárti többség, míg az egyszerű többséget igénylő részek 133 igen, 25 nem szavazattal, szintén tartózkodás nélkül mentek át.

Miről szólt az első javaslat?

A most megszavazott törvény tiltani fogja a 18 éven aluliaknak a homoszexualitás és a nemváltás „népszerűsítését és megjelenítését”, a jövőben nem lehet iskolai előadást tartani ezekről a témákról. A civil szervezetek helyett pedig állami szervek végeznék a „felvilágosítást”, mások csak akkor beszélhetnének szexuális felvilágosításról vagy éppen droghasználatról, ha a kijelölt állami szerv engedélyezte azt.

Az immár Áder János köztársasági elnök aláírására váró törvénytervezet továbbá kimondja, hogy tilos az ilyen reklámokat elérhetővé tenni a 18 év alattiaknak. Így több film, sorozat és színaradb is tiltólistára kerülhet - többek között az éjszakai "horrorfilm-sávba" kerülne a Harry Potter vagy a Jóbarátok, és a Bridget Jones naplója is.

Először több ezren, majd tízezren tüntettek, de hiába

Hétfő este tüntetés volt a Parlament előtt a "pedofiltörvény ellen": a szervezők felszólították az Országgyűlés tagjait, hogy ne szavazzák meg "a gyermekjogokat és szólásszabadságot sárba tipró törvénymódosítást".

Korábban hasonló, tömegeket megmozgató tüntetés volt a Magyarországra költöző kínai Fudam Egyetem ellen is - a tervezet a magyar egyetemisták életét is komolyan befolyásolhatja majd.

A tervezet finoman szólva is zavarosan kezeli a pedofília, a homoszexualitás vagy a transzneműség kérdéskörét, ez pedig az iskolai felvilágosító órákat is átszabhatja (vagy önmagában megkérdőjelezheti azok értelmét), sőt a tanár-diák beszélgetések szabadságát is megpecsételi.

Fudan vs. Diákváros

Ma a Fudan Egyetem budapesti campusáról is szavazott az Országgyűlés. A Fudan és a Diákváros építése körül már hónapok óta óriási vita van. Év elején derült ki, hogy a főváros déli városkapujában, a Nagyvásártelep közelében kaphat helyet a kínai egyetem budapesti campusa. A kiszemelt ingatlan azonban a korábban olimpiai falunak, majd később „Budapest Diákváros – Déli Városkapu” néven emlegetett projekt helyszíne volt.

Míg az első hírek arról szóltak, hogy a kollégiumoknak, hallgatói központnak helyet adó, Ferencváros déli részén elhelyezkedő terület 16,2 hektáros lesz majd, Baranyi Krisztina, Ferencváros polgármestere szerint ma már csak 6-7 hektárral számolnak a kormányzati tervek. Időközben ugyanis eldőlt, hogy a kínai egyetem campusa is pont itt épül majd fel, 22,2 hektáros területen.

Ráadásul a sportlétesítmények és kulturális intézmények nemcsak a Fudan területén kapnak majd helyet, de a magyar hallgatóknak fizetniük is kell majd ezek használatáért. A fent említett 3000, a kínai egyetemhez tartozó kollégiumi helyet is csak azok vehetik majd igénybe, akik a Fudan hallgatói – mindezt úgy, hogy a magyar diákoknak tervezett Diákváros területéből hasítana ki jókora darabot az intézmény.

Jelenleg úgy néz ki, népszavazás dönthet majd a campus sorsáról, azonban 2023-ig is elhúzódhat az ügy - bár ma szavaznak a kérdésben, a kormány szerint "a Fudan Egyetem ügye közéleti vitára alkalmas formában pillanatnyilag nem létezik". A problémáról egyébként itt írtunk bővebben.