Szülők a távoktatásban: mit követel az új rendszer az otthonmaradóktól? Közoktatás
Eduline

Szülők a távoktatásban: mit követel az új rendszer az otthonmaradóktól?

Az új távoktatási forma nemcsak a pedagógusok számára kihívás, hanem a diákoknak és szülőknek is, akikre a járvány miatt még több nyomás is nehezedik. De mi lehet a megoldás? Hogyan lehet kezelni a kialakult helyzete?

„Amit eddig a diákok tanítás alatt értettek, az nagyjából az volt, hogy az iskolában elmondták nekik az anyagot, esetleg gyakoroltak ott kicsit, ők pedig otthon vagy a napköziben készültek másnapra. A tanulás korszerű, 21. századi definíciója viszont sokkal közelebb áll ahhoz, amit most végeznek” – magyarázza a hvg.hu-nak Steklács János nyelvész, olvasáskutató. Szerinte most azonban különböző forrásokat kell feldolgozniuk a diákoknak egy adott témát. Több szempontból kell megismerniük, anyagot gyűjteniük, rendszerezniük.

A tanárok pedig elképesztő mennyiségben gyártanak különböző anyagokat és a legváltozatosabb oktatási módszereket próbálják ki. A most szerzett tapasztalatokat és a most készült anyagokat, akkor is fel tudják majd használni, ha visszaáll az élet és az iskola az eredeti rendbe” – mondja az egyetemi tanár.

De mit követel ez a szülőktől?

Az oktató szerint először is nagyon fontos tudatosítani a diákokban, hogy most is tanulnak, az otthoni tanulás ugyanúgy a hasznukra válik majd, mint az iskolai. „Ha most ők ezzel az új rendszerrel lehetőséget kapnak arra, hogy az idejüket máshogy osszák be, sokkal jobban tudnak a saját jellemzőiknek, képességeiknek megfelelően tanulni” - véli.

Szülőként persze érdemes egy napi keretet kialakítanunk, és az is fontos, hogy most még gyakrabban, alaposabban meg kell beszélni a gyerekekkel, mit és hogy tanulnak. Azt semmiképp nem ajánlja azonban a szakértő, hogy a gyerek helyett csinálja meg a szülő a feladatokat, sőt azt se, hogy elmondja neki, mi a megoldás. De segíthet úgy irányítani a gyerek gondolkodását, hogy ő maga jöjjön rá.

Peer Krisztina pszichológus is megszólat a lapnak, szerint nem lesz könnyű a ráhangolódás az otthontanulásra, ugyanis mindenki eleve erős pszichés terhelés alatt van mostanában. Csomó olyan dolgot kell működtetni, amire más helyzetben nem kellene ennyire figyelni. A szakértő szerint is fontos, hogy mindenki kialakítson a családon belüli hatékony kommunikációt. Megerősíti, érdemes kidolgozni egy jó napirendet, közösen megbeszélt szabályrendszert.

Koronavírus az oktatásban: itt vannak az első hét legfontosabb döntései

Nehéz héten vagyunk túl, sok mindenről született már döntés a koronavírus-helyzet miatt, természetesen a megválaszolatlan kérések száma sem lett kevesebb. Összeszedtük, miben döntött már az oktatási kormányzat.

Nem szeretnél lemaradni a legfontosabb információkról? Iratkozz fel hírlevelünkre

Ha szeretnéd megkapni legfrissebb cikkeinket az érettségiről, az egyetemi-főiskolai és a középiskolai felvételiről, ha érdekelnek a felsőoktatás, a közoktatás, a nyelvoktatás és a felnőttképzés legfontosabb változásai, iratkozz fel hírleveleinkre.