Újabb lista az OKJ-s képzésekről: ezek a szakmák maradnak meg a szolgáltatószektorban Közoktatás
Eduline

Újabb lista az OKJ-s képzésekről: ezek a szakmák maradnak meg a szolgáltatószektorban

2020. szeptember 1-jétől jelentősen átalakul a szakképzésben megszerezhető szakmák rendszere, sok képzés eltűnik vagy módosul. A következő napokban képzési területenként nézzük meg, mi változik a szakmák listáját tartalmazó új Országos Képzési Jegyzékben (OKJ). Nyolcadik rész: szolgáltatások.

Ahogy beszámoltunk róla, szeptember 30-án megjelent az Országos Képzési Jegyzék módosításáról szóló kormányrendelet, amely radikálisan lecsökkentette a szakképzésben 2020. szeptember 1-jétől megszerezhető szakmák számát. A legtöbbet pedig csak iskolai rendszerű képzésben, azon belül pedig csak nappali vagy esti tagozaton lehet majd megszerezni, minimum két év alatt - iskolarendszeren kívüli, vagyis tanfolyami formában nem. A szakgimnáziumok új neve technikum, a szakközépiskoláké pedig szakképző iskola lesz.

A szolgáltatási szakképzések közül eltűnnek a különböző kutyakiképzők, uszodamester és fotográfus és fotótermék-kereskedő képzések, de továbbra is lesz cukrász és cukrász szaktechnikus, panziós-fogadós, pincér-vendégtéri szakember, szakács, pincérsegéd képzés.

Lesz turisztikai technikus, a turisztikai szervező és az idegenvezető szakmairánnyal, amiket technikumban - jelenlegi nevén szakgimnáziumban - öt év alatt, érettségi utáni felnőttoktatásban pedig két év alatt lehet majd elvégezni. Illetve lesz fitness-wellness instruktor és sportedző (a sportág megjelölésével) -sportszervező, amiket szintén öt, illetve 2 év alatt lehet majd megtanulni.

Ezen felül lesz háztartásvezető 400–500 órában tanulható részképzésként. Valamint kozmetikus technikus, kéz- és lábápoló technikus és fodrász technikumban - jelenlegi nevén szakgimnáziumban - öt év alatt, érettségi utáni felnőttoktatásban pedig két év alatt lehet majd elvégezni. Viszont nem lesz külön férfi fodrász, szépségtanácsadó és speciális lábápoló képzés sem.

Eltűnik a temetkezési szolgáltató, tisztítás-technológiai szakmunkás, azonban megmarad a vízügyi technikus három szakmairánnyal, köztük a szennyvízkezelővel és a víziközművel.

A honvédelmi képzések közül lesz fegyvergyártó szaktechnikus és fegyverműszerész technikus, honvéd altiszt rengeteg szakmairánnyal, lesz továbbá honvéd kadét hét szakmairánnyal.

A szakképzés átalakításáról szóló összes cikkünket itt olvashatjátok.

Átalakul a mezőgazdasági képzések listája is: ezeket a szakmákat érinti

2020. szeptember 1-jétől jelentősen átalakul a szakképzésben megszerezhető szakmák rendszere, sok képzés eltűnik vagy módosul. A következő napokban képzési területenként nézzük meg, mi változik a szakmák listáját tartalmazó új Országos Képzési Jegyzékben (OKJ). Hatodik rész: mezőgazdaság.

Tetszett a cikk? Iratkozz fel hírlevelünkre

Ha szeretnéd megkapni legfrissebb cikkeinket az érettségiről, az egyetemi-főiskolai és a középiskolai felvételiről, ha érdekelnek a felsőoktatás, a közoktatás, a nyelvoktatás és a felnőttképzés legfontosabb változásai, iratkozz fel hírleveleinkre.

Matekérettségi 2025: ezeket fogalmakat, összefüggéseket és tételeket kérhetik középszinten Érettségi-felvételi Kurucz Tünde

Matekérettségi 2025: ezeket fogalmakat, összefüggéseket és tételeket kérhetik középszinten

Hatványozás azonosságai, függvények jellemzése és grafikus manipulációk – csak néhány olyan összefüggés, fogalom és feladat, amit minden diáknak tudnia kell, aki idén májusban matekból érettségizik. Összegyűjtöttük, mi mindent kell(ene) átvenni szűk egy hét alatt azoknak, akik középszinten vizsgáznak matekból.