160 milliárdot kapnak működésre az egyetemek és főiskolák Közoktatás
Eduline

160 milliárdot kapnak működésre az egyetemek és főiskolák

A Nemzeti Erőforrás Minisztérium fejezetén belül az oktatás területén az előző évhez hasonlóan 2012-ben is kiemelt figyelmet kap a közoktatásban a határon túli kapcsolatok erősítése, fenntartása, valamint a kisiskolák további támogatása, amely már nemcsak újraindítást, hanem a finanszírozási problémákkal küzdő iskolák megsegítését is jelenti - olvasható a jövő évi büdzsé Országgyűlésnek pénteken benyújtott tervezetében.

Eszerint a nem állami, nem önkormányzati fenntartású közoktatási intézmények finanszírozására fordítandó előirányzat a 2011. évi intézményátadások miatt jelentősen növekszik.
   
A Nemzeti Erőforrás Minisztérium felügyelete alatt álló egyetemek, főiskolák támogatása mellett a tárca normatív finanszírozás keretében hozzájárul az egyházi és alapítványi felsőoktatási intézmények működtetéséhez. A költségvetés támogatást biztosít az európai uniós és nemzetközi oktatási és képzési programokban történő magyar részvételhez is. A felsőoktatás új finanszírozási rendszere már a következő tanévtől növelheti az egyetemek rendelkezésére álló forrásokat.
   
A dokumentum azt tartalmazza, hogy a felsőoktatási intézmények támogatására 160,37 milliárd forintot, a Nemzeti Tehetségprogramra 1,318 milliárd forintot, a kisiskolák támogatására a fejezeti előirányzatok között 100 millió forintot, míg határon túli oktatási feladatokra 692,1 millió forintot irányoz elő a tervezet.
   
A közoktatási humánszolgáltatás és kiegészítő támogatásra 107,93 milliárd forint állna rendelkezésre. Az egyházi intézmények hitéleti képzését 2,37 milliárddal segítenék, a felsőoktatási intézmények hallgatóinak juttatásaira központi előirányzatként 2,9 milliárdot fordítanának.
   
A felsőoktatásról szóló törvény szerint 2012. január 1-jétől az egy főre megállapított hallgatói normatíva 119 ezer forint/év, a doktori képzésben részt vevők egy főre megállapított támogatási normatívája évente 1,116 millió forint, a köztársasági ösztöndíjban részesülők normatívája 340 ezer forint, a kollégiumi-diákotthoni elhelyezés normatívája 116.500 forint, a lakhatási támogatás normatívája 60 ezer forint, a tankönyv- és jegyzettámogatás, valamint a sport- és kulturális tevékenység normatívája 11.900 forint évente.
   
A közoktatási törvényben meghatározott, kiemelt munkavégzésért járó keresetkiegészítés számítási alapja 2012-ben havonta tanáronként 5250 forint. Az indítvány rögzíti, hogy nem jár normatív hozzájárulás és támogatás a szakközépiskolai és a szakiskolai tanulók gyakorlati képzésében részt vevőnek, ha költségei megtérítésére a Munkaerő-piaci Alap képzési alaprészéből igényt tart.
   
A dokumentum rögzíti, hogy a települési önkormányzat által fenntartott családi napköziben ellátott beíratott gyermekek után igénybe vehető legfeljebb 14 éves korig 268.200 forintos támogatás. A közoktatási alap-hozzájárulás összegét 2,35 millió forintban határozza meg évente, gyermekenként.
   
Határon túli oktatási feladatokra 692,1 millió forint szerepel, és az oktatási alapítványok fejezetnél további 250 millió forint található határon túli felsőoktatási intézmények segítésére. Arany János Programok támogatására 2,7 milliárdot, a tanulók ingyenes tankönyvellátásának támogatására 5,77 milliárd forintot, a pedagógiai szakszolgálatokra pedig 4,3 milliárdot irányoznak elő.

MTI 

 

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.