Ilyen volt Ceauşescu iskolai bizonyítványa: meglepő dokumentum került elő Közoktatás
Eduline

Ilyen volt Ceauşescu iskolai bizonyítványa: meglepő dokumentum került elő

"Zseni tanuló" – így jellemezték Michel Hamelet francia újságírónak volt tanárai Nicolae Ceauşescut az 1980-as években. Az Adevărul című lap előkereste a volt román kommunista diktátor bizonyítványait és iskolai anyakönyvét a Slatina megyei levéltárból .

A dokumentumok szerint 1924 és 1929 között a harmadik legjobb tanuló volt az osztályban, a negyedik évfolyamban azonban visszacsúszott a hatodik helyre – a lap szerint hittanból kifejezetten jó jegyeket szerzett (Romániában a 10-es a legjobb, az 1-es a legrosszabb érdemjegy), édesanyja ugyanis a Tătărăi-Scorniceşti nevű település legvallásosabb lakói közé tartozott.

A volt román kommunista diktátor csak tizenegy éves koráig tanult, majd Bukarestbe ment, és cipészinasként vállalt munkát – 1932-ben lépett be a Román Kommunista Pártba. Felesége, Elena Ceauşescu sem tanult sokkal tovább gyerekkorában, tizennégy évesen otthagyta az általános iskolát, és a fővárosba költözött, egy textilgyárban vállalt munkát.

A házaspár 1989-es kivégzése után Elena Ceauşescu egyik volt tanára arról számolt be a romániai sajtónak, hogy volt tanítványa az általános iskolában jóformán mindenből megbukott, egyedül testnevelésből, énekből és kézimunkából ment át a vizsgákon. Később beiratkozott egy esti iskolába, majd a Bukaresti Egyetemen szerzett PhD fokozatot kémiából – kritikusai szerint kizárt, hogy egyedül írta meg doktori disszertációját. Politikusok diploma nélkül - nem kell diploma a karrierhez? Összefoglalónkat itt olvashatod el.

eduline

„A tananyag is jobban megmarad, ha valamilyen élményt vagy emléket tudnak hozzá kötni” Közoktatás Székács Linda

„A tananyag is jobban megmarad, ha valamilyen élményt vagy emléket tudnak hozzá kötni”

Bóják között szlalomozó, alagutakon átbújó macskák. Így is lehet irodalmat tanulni vagy épp kötelező olvasmányokból számot adni a Terápiás és Segítő Macskákért Alapítvány rendhagyó irodalomóráján. A tanulás így nem csak szórakoztató, de észrevétlen is lehet, és olyan gyerekek is bevonódnak az órákba, akik általában vagy nem szólalnak meg, vagy a zavaró viselkedésükről ismertek.