Az oktatás a jelenben dolgozik, de a jövőt építi, ezáltal az egyik legfontosabb stratégiai ágazat egész Európában - mondta Hoffmann Rózsa oktatásért felelős államtitkár szerdán Budapesten.
Az államtitkár a magyar soros EU-elnökség alatt elért eredményekről a diplomáciai testület tagjainak beszámolva kijelentette: ezt felismerve dolgozott a magyar elnökség az elmúlt félévben, ennek jegyében folytatták a spanyol-belga-magyar trió munkáját, és készítették elő a következő, lengyel-dán-ciprusi trió tevékenységét.
Mint megemlítette, a folytonosságot szem előtt tartva a jelenlegi és a következő trió országainak februárban konzultációt szerveztek.
Az elnökség célja oktatási szempontból az volt, hogy hozzájáruljon a versenyképességi EU 2020 stratégia végrehajtásához, felhívja a figyelmet az aktív állampolgárságra nevelésre és támogassa az élethossziglani tanulást az európai képesítési keretrendszer révén - fogalmazott Hoffmann Rózsa. Hozzáfűzte: emellett a kisgyermekkori nevelés is fontos témája volt a félévnek.
Az államtitkár kiemelte, hogy az elmúlt hat hónapban az oktatási miniszterek két alkalommal formális, egyszer informális találkozón tanácskoztak, továbbá hét szakmai konferenciát szerveztek. Mint felidézte, januárban, az elnökség kezdetén már találkozott a magyarországi diplomáciai testület tagjaival, és a sok visszajelzés alapján úgy tűnik, élénken érdeklődnek az elnökség és az EU oktatási kérdései iránt. A mostani találkozót azért rendezték, mert hamarosan Magyarország "leteszi ezt a megtisztelő, de nem könnyű terhet", amelyet az elnökség jelent - fogalmazott.
Gloviczki Zoltán közoktatásért felelős helyettes államtitkár szavai szerint az elnökség kiemelten kezelte az oktatás kérdését, amely több ponton kapcsolódik a roma keretstratégiához és az EU 2020 stratégiához is. Az elnökség által rendezett események közül kiemelte a kisgyermekkori nevelésről februárban tartott konferenciát, amelynek célja - mint mondta - az európai együttműködés hangsúlyozása, a tapasztalatcsere és a jó gyakorlatok bemutatása volt. A konferencia eredményei alapján májusban tanácsi következtetéseket fogadtak el - tette hozzá.
A helyettes államtitkár további fontos eseményként említette az áprilisban szervezett tehetséggondozási konferenciát. Az ekkor elfogadott nyilatkozatban kezdeményezték, hogy március 25-ét, Bartók Béla zeneszerző születésnapját nyilvánítsák európai tehetségnappá, és Budapesten tehetséggondozó központot hozzanak létre - emlékeztetett. Dux László felsőoktatásért felelős helyettes államtitkár is azt hangsúlyozta, hogy sikerült elérni a kitűzött célokat.
MTI