"Kezd elfogyni a türelmünk" - újra egyeztetnének a tanári szakszervezetek Közoktatás
Eduline

"Kezd elfogyni a türelmünk" - újra egyeztetnének a tanári szakszervezetek

A közoktatásban dolgozók szakszervezetei azt szorgalmazzák, hogy az oktatási államtitkárság tartson valódi szakmai egyeztetéseket, mielőtt a kormány döntene a közoktatás átalakításáról. A szakszervezeti vezetők ezt szerdán közös sajtótájékoztatójukon jelentették be, az utóbbi napok oktatásüggyel kapcsolatos eseményeit értékelve, Budapesten.

Galló Istvánné, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke az érintett öt szakszervezet sztrájkelőkészítő bizottsága nevében tételesen ismertette és visszautasította azokat a bírálatokat, amelyeket a múlt vasárnapi pedagógustüntetés kapcsán Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár és Szijjártó Péter miniszterelnöki szóvivő fogalmazott meg. Szerinte nem lehet szó politikai szándékról a tüntetés kapcsán, mert "nem a kormányt, hanem a kormány intézkedéseit kifogásolták a transzparensek" feliratai.
   
A PSZ elnöke a készülő közoktatási törvény kapcsán kérdésre válaszolva elmondta, hogy a szakszervezetek szeretnék tudni, kik lesznek az oktatási intézmények fenntartói, mit jelent az állami fenntartás és a pedagógusok állami alkalmazotti viszonya, továbbá hogyan tervezik alakítani a munkaterheket. "A jelek arra utalnak, hogy további letanítandó órák, pedagóguselbocsátások, intézménybezárások és összevonások jöhetnek” – mondta. A vasárnapi tüntetésről szóló összefoglalónkat itt olvashatod el.

Hoffmann Rózsa és Galló Istvánné a múlt heti egyeztetésen

Hozzátette: az oktatási államtitkárságtól azt várják, hogy olyan szakmai anyagot, javaslatokat tegyen le a szakszervezetek elé, amelyek mindezeket a témákat tartalmazzák, hatásvizsgálatokkal, bekerülési költségekkel együtt. Ugyanakkor elismerte, hogy "nincs olyan megoldás, amely bizonyos áldozatot ne követelne".
   
Galló Istvánnéhoz hasonlóan Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) elnöke is azt hangsúlyozta, hogy a kormány által kezdeményezett, az oktatásról egy kérdést tartalmazó szociális konzultáció "más műfaj", nem helyettesítheti a valódi érdekegyeztetést a kormányoldal és a szakszervezetek között. Kiemelte, hogy a szakmai tárgyalásokat még az előtt meg kell tartani, hogy a kormány döntést hozna a közoktatás átalakításáról. "Nem értik a Nemzeti Erőforrás Minisztériumában, hogy kezd elfogyni a szakszervezetek türelme, a pedagógusoknak elegük van abból, hogy bizonytalanságban élnek, hogy nem tudják, mire számítsanak, és róluk akarnak dönteni, nélkülük" – fogalmazott Mendrey László.
     
Somogyi László, az Oktatási Vezetők Szakszervezetének (OVSZ) elnöke az oktatási államtitkárság törvény-előkészítését egy olyan ház építéséhez hasonlította, amelyről csak az építkezés befejezése után akarnak egyeztetni a lakókkal. "Menet közben olyan hibás elképzelések nyernek teret, hogy ne csodálkozzanak, ha a leendő lakók tiltakoznak" – mondta. Szerinte ha olyan elképzelések valósulnak meg, amelyek a pedagógusok helyzetét rontják, akkor azok az intézkedések a diákok, a leendő munkavállalók érdekét is drasztikusan rontják. Arra hívta fel a figyelmet, hogy a szakszervezetek a pedagógusok érdekvédelme közben az egész társadalom érdekeit védik.
   
Az ágazati sztrájkelőkészítő bizottság munkájában az említett négy szervezet mellett a Magyar Zeneművészek és Táncművészek Szakszervezete (MZTSZ) vesz részt.

MTI