Vasárnap lesz a pedagógusnap, az oktatási államtitkár ez alkalomból közzétett köszöntőjében azt írta, hogy hamarosan elkészül az új közoktatási törvény és annak részeként a pedagógus-életpályamodell. Öt közoktatási szakszervezet a minisztérium előtt demonstrál; azt szeretnék elérni, hogy a kormányzat tárgyaljon velük a közoktatás változásairól.
Hoffmann Rózsa pedagógusnapi köszöntőjében azt írta, hogy "nagy változások előtt állunk, s csak rajtunk múlik, hogy kihasználjuk-e a rendelkezésre álló lehetőségeket". Az oktatási államtitkár levelében felidézte, hogy egy esztendővel ezelőtt ígéretet tett: államtitkárként azért fog küzdeni, hogy minden pedagógus megkapja azt a megbecsülést, amit "a nemzet lámpásaként megérdemel".
Hoffmann Rózsa szerint azóta sokat haladtak, hamarosan elkészül a közoktatási törvény és annak részeként a sok évtizede várt pedagógus-életpályamodell, amely kiszámítható pályaívet biztosít a tanároknak, tanítóknak, óvodapedagógusoknak.
Hoffmann Rózsa Galló Istvánnéval, a PSZ elnökével
Fotó: Máthé Zoltán/MTI "Közös érdek, hogy a koncepcióból mielőbb jogszabály legyen" - hangsúlyozta a kereszténydemokrata politikus, hozzátéve: az elmúlt hónapokban sok ezer oldalnyi véleményt olvastak el, ezek nagy részét beépítették a koncepcióba, és megannyi szakmai, érdekvédelmi szervezettel egyeztettek. Hoffmann Rózsa úgy fogalmazott: "karnyújtásnyira vagyunk attól", hogy szándékainkat törvény rögzítse, és a pedagógusokat méltó anyagi és erkölcsi megbecsülés övezze.
A közoktatási szakszervezetek vasárnapra tüntetést szerveznek a szaktárca épülete elé, azt szeretnék elérni, hogy a kormányzat tárgyaljon velük a közoktatás változásairól.
Galló Istvánné, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke korábban azt közölte: a demonstrációval szeretnék kikényszeríteni, hogy a döntéseket az érdekvédelmi szervezetek véleményének kikérésével hozzák meg, mert a Nemzeti Erőforrás Minisztérium eddig érdemi tárgyalásokat nem folytatott velük. Mint mondta, arról kívánnak tárgyalni, hogy ki lesz az intézményfenntartó, mi lesz a pedagógusok jogállása, ki lesz a munkáltatójuk, miként alakítják át a szakképzést, amelyről úgy tűnik, hogy a kamarák veszik át, noha "az a közoktatás szerves része".
Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke azt mondta, ha a vasárnapi demonstrációnak nem lesz eredménye, lehet, hogy szeptemberben többnapos sztrájkot is tartanak. Bejelentésük után az oktatási államtitkár és a közoktatási helyettes államtitkár tárgyalásokat folytatott az érdekvédőkkel, de a tömörülések nem álltak el a vasárnapi demonstrációtót.
A Nemzeti Erőforrás Minisztérium épülete elé szervezett megmozduláson a Pedagógusok Szakszervezete és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete mellett várhatóan a Magyar Közoktatási és Szakképzési Szakszervezet, az Oktatási Vezetők Szakszervezetének és a Magyar Zeneművészek és Táncművészek Szakszervezetének tagjai vesznek részt. A demonstrálók a kormánynak címzett petíciót adnak át az oktatási államtitkárság képviselőjének.
Magyarországon június első vasárnapján tartják a pedagógusnapot. A pedagógusokat 1952 júniusa óta köszöntik, akkor adták át először a kiváló tanítói és tanári okleveleket az ország legjobb oktatóinak. Az államtitkárság tájékoztatása szerint a közoktatásban 176.489 pedagógus, a felsőoktatásban 24.934 oktató dolgozik.
Rózsafa, emlékkönyv, egyedi, kézműves apróság – ilyen, és ehhez hasonló ajándékokkal készülnek az érettségi előtt álló, ballagó diákok az osztályfőnöknek. Vannak olyan iskolák, ahol minden pedagógus kap valami kis apróságot, de arra is akad példa, ahol nem szokás az ajándékozás.