Feldühítette a bezárásra ítélt Janikovszky Éva Általános Iskolába és Gimnáziumba járó diákok szüleit, hogy Vattamány Zsolt VII. kerületi polgármester - ígérete ellenére - nem ment el az iskolában hétfő este tartott rendkívüli szülői értekezletre. A művelődési iroda vezetője szerint az intézményt mindenképpen meg fogja szüntetni az önkormányzat - bár túl sok pénzt nem spórolnak meg az átalakítással.
Az általános iskolai beiratkozási időszak után, április közepén döntött úgy a VII. kerületi önkormányzat, hogy szeptembertől megszünteti a Janikovszky Éva Általános Iskolát, a diákokat a Baross Gábor Általános Iskola venné át szeptembertől. A szülők tiltakoznak az összevonás ellen, szerintük az oktatás színvonala jóval alacsonyabb a Barossban, mint a Janikovszkyban. A két intézmény népszerűsége közti eltérést az idei felvételi adatok is jól mutatják: szeptemberben ötvenkét diák kezdte volna meg tanulmányait az iskola első évfolyamán, míg a Barossba összesen tizenhárman jelentkeztek. Ráadásul az épület kapacitása sem megfelelő a tanulók átvételéhez, az intézmény jelenleg átépítés alatt álló szárnyában – amelyben a Janikovszky osztályait helyeznék el – 350 tanuló fér el, pedig az összevonás után ennél többen költöznének át az épületbe, az iskolába jelenleg 465 diák jár. |
Hollósi Géza szerint a teljes tanári kar csak akkor kerülhet át a Baross iskolába, ha az összes janikovszkys osztály megmarad, erre azonban az önkormányzat nem tud garanciát vállalni: a szülők döntésén múlik, hogy gyerekeiket továbbra is eddigi osztályukba járatják-e, vagy inkább átíratják őket egy másik intézménybe.
Még mindig nem világos, miért épp a Janikovszkyt zárják be
Arra a művelődési iroda vezetője sem tudott pontos választ adni, hogy a kerület mi alapján döntött a Janikovszky bezárásáról. Az intézkedési tervet az önkormányzat április 15-én fogadta el, és 20-án küldte el az iskolának. Az összevonás előtt kötelező kikérni közoktatási szakértő véleményét, a szakember azonban csak május 2-án, tehát több mint két héttel a határozathozatal után ment el először az intézménybe. A hatástanulmányt egyébként – amely alapján az iskolát meg akarják szüntetni – nem hozták nyilvánosságra.
Bár az intézmény bezárását gazdasági okokkal magyarázzák, a szülők úgy tudják, hogy az összevonással a kerület túl sok pénzt nem spórolhat meg, hiszen a Janikovszky összes tanárát és diákját egy szintén VII. kerületi intézmény veszi át. Az átszervezéssel mindössze néhány millió forintot takaríthatnak meg, az üresen maradó iskolaépületre ráadásul egyelőre nincs jelentkező – csak annyit lehet tudni, hogy az önkormányzat továbbra is oktatási, művelődési célokra akarja használni.
Nem költözik a Facultas középiskola
Egyelőre az is kérdés, hol kezdenék az osztályok a 2011/2012-es tanévet, a Baross Gábor Általános Iskola Hernád utcai épületében ugyanis jelenleg a Facultas Alapítvány középiskolája működik, és - a korábbi hírekkel ellentétben - nem is akar kiköltözni. A Facultas Humán Gimnázium és Szakközépiskola honlapján lévő május 3-i közleményben az áll, hogy az önkormányzat biztosította őket, nem kell elhagyniuk az épületet. „A megbeszélésen nyilvánvalóvá vált, hogy a Facultas nem kíván költözni, és a Baross Gábor Általános Iskolával való együttműködést fenn akarja tartani. Erzsébetváros önkormányzata a Facultas álláspontját elfogadta, és tiszteletben tartja” – olvasható a közleményben.
„Az önkormányzat abban reménykedik, hogy kevés szülő engedi a Barossba a gyerekét, így beférnek majd a Facultas mellé a Hernád utcai épületbe. Az önkormányzat egyszerűen kivégzi a Janikovszkyt” – mondta a hétfő esti fórumon Peszleg Brigitta, a szülői szervezet elnökségi tagja. A művelődési iroda vezetője szerint a Baross Gábor Általános Iskola annak ellenére is lehet a Facultas székhelye, hogy osztályait máshova költöztetik – hogy hova, arra nem tudott válaszolni.
B.B.
eduline