Egyre dühösebbek a szülők: ki akarja megszerezni a Janikovszky iskola épületét? Közoktatás
Eduline

Egyre dühösebbek a szülők: ki akarja megszerezni a Janikovszky iskola épületét?

Az általános iskolai beiratkozási időszak után, alig egy hete döntött úgy a VII. kerületi önkormányzat, hogy szeptembertől megszünteti a Janikovszky Éva Általános Iskolát és Gimnáziumot. A szülők egyre dühösebbek, sokak szerint a kerületi képviselők egy alapítványi középiskolának akarják átjátszani az intézmény Rottenbiller utcai épületet.

A gimnázium bezárásáról már decemberben döntött a kerületi önkormányzat. A határozat szerint kifutó rendszerben számolták volna fel a középiskolai oktatást, tehát a jelenlegi első, második és harmadik évfolyam még leérettségizhetett volna az intézményben. Az új tervezetben viszont az szerepel, hogy az önkormányzat két hónap múlva átadja a középiskola fenntartási jogát a fővárosnak – a jogutód nélkül maradó középiskola diákjait a tervek szerint egyszerűen szélnek eresztik. A szeptembertől megszűnő fővárosi és vidéki iskolákról itt olvashatsz.

Átköltöztetnék őket 

Mind a tanárokat, mind a szülőket megdöbbentette a hír, hogy a kerület egyik legnépszerűbb oktatási intézményét – Erzsébetváros egyetlen tehetségpontként regisztrált iskoláját – be akarják zárni. Április 26-án a szülői szervezet tájékoztatót tartott, amelyen többen hangot adtak felháborodásuknak, nem értik, miért éppen egy jól működő intézményt szüntetnek meg.

Diákok a Janikovszky Éva Általános Iskola udvarán - bajban vannak


A Baross Gábor Általános Iskolával való összevonás ötletét is ellenzik a szülők. Véleményük szerint a Hernád utcai intézményben az oktatás színvonala jóval alacsonyabb, mint a Janikovszkyban. A két iskola népszerűsége közti eltérést az idei felvételi adatok is jól mutatják: szeptemberben ötvenkét diák kezdte volna meg tanulmányait az iskola első évfolyamán, míg a Barossba összesen tizenhárman jelentkeztek. Ráadásul az épület kapacitása sem megfelelő a tanulók átvételéhez. Az intézmény jelenleg átépítés alatt álló szárnyában – amelyben a Janikovszky osztályait helyeznék el – 350 tanuló fér el, pedig az összevonás után ennél többen költöznének át az épületbe, az iskolába jelenleg 465 diák jár.

A tervek szerint a tanárokat is átvenné a másik iskola, a pedagógusok egy része viszont felső tagozatos és gimnáziumi osztályokat is tanít, így kérdés, hogy a 42 fős tanári karból hányan maradhatnának a középiskolai oktatás megszűnése után.

Sakk-matt a szülőknek

Bár végleges döntés még nem született, a szülők attól tartanak, hogy ha tényleg bezárják az iskolát, nem tudják majd hasonló színvonalú intézményben elhelyezni a gyerekeiket . A felvételi időszak véget ért, a szeptemberben induló osztályok a legtöbb iskolában már beteltek. „Két hete írattam be a gyereket, jövőre lenne elsős. Erre tegnap közlik, hogy megszűnik az iskola. Nem akarom, hogy a Barossba járjon, annyira nem vonz az a hely, hogy még a nyílt napokra se mentem el. Úgyhogy most mehetek más iskolákba kuncsorogni, hogy valahova felvegyék” – mondja az egyik szülő.

Facebook-csoport a Janikovszky iskola megmentéséért


Juhász Gábor, Erzsébetváros alpolgármestere szerint nem követtek el hibát azzal, hogy csak a beiratkozási időszak vége után hozták nyilvánosságra a tervezetet. „Jelenleg egy döntés-előkészítési folyamat zajlik, amely megfelel a közoktatásról szóló törvényben foglalt feltételeknek. A szükséges hatástanulmányok elkészültek, az egyeztetések a törvényben foglalt szervezetekkel megtörténtek, illetve folyamatban vannak, tehát az érintettek megfelelő tájékoztatása a jogszabályi keretek között megtörtént” – mondta. Az alpolgármester szerint senkit semmilyen jogsérelem vagy érdeksérelem nem ért, a szülők továbbra is élhetnek a szabad iskolaválasztás lehetőségével, az önkormányzat lehetővé teszi, hogy bármely más kerületi intézménybe írassák át gyermeküket, a felvételizők szintén tovább tudnak tanulni.

Egy alapítványi középiskola áll a háttérben?

Varga Márta, az iskola igazgatója szerint a "Tervezett intézkedésekkel kapcsolatos információk" című anyag - amelyet az önkormányzat elküldött az iskolának - „erősen megkérdőjelezhető”. A törvény értelmében az önkormányzat az iskola bezárásához köteles közoktatási szakértő véleményét beszerezni, a rendelkezésükre bocsátott dokumentumból azonban nem derül ki, hogy ez a lépés megtörtént-e. Az önkormányzat az iskola bezárását költségtakarékossági okokkal és a kerület csökkenő diáklétszámával magyarázza.

A Népszabadság értesülése szerint több budapesti kerületi iskolát is bezárnak, illetve egyházi kézbe adnak. Belváros-Lipótváros önkormányzata a "költséghatékonyabb működés jegyében" kimenő rendszerben megszünteti egyetlen saját fenntartású gimnáziumát, a Szemere Bertalan Gimnáziumot. Zuglóban szeptembertől megszűnik a József Attila Általános Iskola. A XVIII. kerületben egy általános iskola és a kerület legrégebbi gimnáziumának átadását tervezi az evangélikus egyháznak, erről azonban nem szóltak az érintett családoknak a középiskolai felvételi előtt; a szülők az oktatási ombudsmanhoz fordultak. A XVII. kerület 30 tanárt érintő létszámleépítést tervez, a Jókai Mór Általános Iskola működtetését pedig a református egyházra bízná. A megszűnő budapesti iskolákról bővebben itt olvashatsz.

„Erzsébetvárosban valóban csökken a tanulók létszáma, de ez a mi iskolánkra nem érvényes. Sőt, a gimnázium beindulása óta jóval több diákunk lett. A politikusoknak beszélniük kellene a szülőkkel, hogy elmondják, mi van a háttérben, mert most csak találgatnak, és növekszik a dühük” – mondja az igazgató. A találgatások kereszttüzében a Hernád utcai épületben működő Facultas Alapítvány és az általa fenntartott középiskola áll, amelynek kurátorai jó viszonyt ápolnak az önkormányzattal: több szülő úgy tudja, a kerület a KDNP-s Pálffy Istvánhoz is köthető intézményt akarja a Janikovszky épületébe költöztetni.

A képviselőtestület május 20-án hozza meg a végleges döntést. A véleményezési joggal felruházott képviseletek – a tantestület, a szülői szervezet és a diákönkormányzat – május 13-ig küldhetik el véleményüket az önkormányzatnak. „A Janikovszky megszűnéséről szó sem lehet. Ha nem tudjuk tárgyalásos úton megoldani az ügyet, készek vagyunk a polgári engedetlenség durvább formáit is bevetni” – mondta Lugosi András, a szülői szervezet elnökségi tagja a kedd délutáni tájékoztatón. A szülők jövő héten demonstrációval tiltakoznak az iskola bezárása ellen.   

B.B.
eduline