Számítási problémák vannak az új közoktatási törvény tervezetében Közoktatás
Eduline

Számítási problémák vannak az új közoktatási törvény tervezetében

Ellentmondások feszülnek az új közoktatási törvény koncepciója és a hozzá kapcsolódó, költségvetési hatásokat bemutató minisztériumi háttérszámítások között - közli a Magyar Nemzet, a Népszabadság és a Népszava pénteki száma.

 Amíg a törvény koncepciója szerint az osztályok, csoportok létszámának csökkentése 7500 fővel növelheti a pedagóguslétszámot, addig a hozzá kapcsolódó minisztériumi anyag szerint ugyanez az intézkedés 52 ezerrel több tanár alkalmazását teszi szükségessé - áll a Magyar Nemzetben. A napilap szerint az intézkedés költségvetési többletigénye 122,1 milliárd forint, ha viszont a koncepció szerint csak 7 500 fővel gyarapodna pedagógus-létszám, akkor 17,6 milliárd forint is elég lenne.
   
A Népszabadság és a Népszava írása szerint a jövő szeptemberben induló pedagóguséletpálya-modell megvalósításához 326 milliárd forintra lenne szükség, de ennek előteremtése szinte lehetetlen. Ugyanakkor a lapok Hoffman Rózsa államtitkárt idézik, aki szerint erre a pénzre nem egy összegben van szükség, hanem a bevezetés fokozatos megvalósítása során.

Május végéig kidolgozzák a jogszabályokat

Ahogy arról szerdán beszámoltunk, már március elején elfogadhatja az új közoktatási törvény, valamint a pedagóguséletpálya-modell koncepcióját a kormány, május 20-ig pedig a törvény szövegét is kidolgozzák – ez áll abban az előterjesztésben, amelyet hétfőn kaptak meg a szakmai szervezetek és a szakszervezetek. A dokumentum nem sokban tér el a december elején bemutatott közoktatási tervezettől, pedig az oktatási államtitkársághoz december végéig ötszáz, összesen ötezer oldalnyi javaslat, kritika és vélemény érkezett. A tervezet legújabb változatáról szóló összefoglalónkat itt olvashatod el.

Százmilliárdokba kerül a közoktatás átalakítása

A tanárok kötelező óraszámának, valamint a minimális és maximális osztálylétszám csökkentésének költségeit azonban pontosítja a tervezet legújabb változata. Eszerint az általános- és középiskolában dolgozó pedagógusok heti óraszámát 22-ről 21-re, az igazgatókét négyről kettőre csökkentenék, az így kieső tanórák megtartására legalább 4900 tanárt kellene felvenni, ez pedig 11,5 milliárd forinttal növelné meg a szükséges költségvetési támogatást.

Az osztályok méretének várható csökkentése (előkészítő osztályokat akár nyolc diákkal is lehetne indítani, alsó tagozatban 26 helyett 25, felső tagozatban 30 helyett 25, középiskolában pedig 35 helyett legfeljebb 34 tanuló járhatna egy osztályba) miatt szintén növelni kellene a tanárok létszámát, körülbelül 7500 fővel, ez 17,63 milliárd forintos többletigényt jelent – igaz, a diákok heti óraszámának csökkentése pont az ellenkező irányba hat, ezzel a döntéssel 7,7 milliárdot lehetne megspórolni. „Minden közoktatás-szervezési paraméter változatlansága mellett az egy számított pedagógusállásra eső fajlagos támogatás összegének növekedése 207,5 milliárd forint támogatási többletigényt jelent. A pedagóguséletpálya-modell oldaláról nézve az önkormányzati fenntartók részére a modell bevezetése járulékokkal együtt 118,4 milliárd forint többletkiadást jelent” – áll a szövegben. Mennyi lesz a pedagógusok fizetése 2012-től a koncepció szerint? A témáról bővebben itt olvashatsz.

eduline/MTI 

 

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.