A megyei jogú városok is átírnák az új közoktatási törvényt Közoktatás
Eduline

A megyei jogú városok is átírnák az új közoktatási törvényt

Teljes körű átdolgozást igényel a Megyei Jogú Városok Szövetsége szerint az új közoktatási törvény koncepciója - olvasható a szervezet alelnöke által jegyzett, az MTI birtokába került anyagban.

Az új közoktatási törvényről szóló összefoglalónkat itt találod, a tanári bértáblát és a pedagógusképzést módosításait tartalmazó életpályamodellről pedig itt olvashatsz.

A Székyné Sztrémi Melinda jegyezte, 18 oldalas vélemény szerint a koncepció "teljes átdolgozást igénylő, kezdeti fázisban lévő munkaanyagnak tekinthető dokumentum". Amint az összegzés rögzíti, a koncepció alapján megvan a veszélye annak, hogy a megyei jogú városok is "lepasszolják a középfokú oktatást a megyéknek", amelyek nincsenek felkészülve a települési oktatás szervezésére.
   
Azt írták, hogy ők a költségvetési hozzájárulás mértékét a koncepció alapján több százmilliárdosra tervezik, míg az oktatásra szánt 50 milliárd forint többlet még az új szervezeti keretek felállítására sem elegendő. Kitérnek arra is, hogy támogatják a hároméves korban való óvodakezdést, de szerintük indokolt lenne, ha a fejlettségi mutatókat konkrétan meghatároznák. Azt is írták, hogy szakmailag nagyon jó lehet a nyolc osztályt megelőző és követő felzárkóztató osztály, de bevezetése számos kérdést vet fel, így például, hogy kik tanítanak ott, milyen tanmenet szerint, milyen tankönyvekből.

Túl soknak tartják a hat tantárgyat
   
Nem ítélik jelentősnek az alap- és középszintű érettségi elnevezés közötti különbséget, az emelt szint megtartása esetén azonban a hat tantárgyat soknak tartják. Azt elképzelni sem tudják - írták -, hogy ki szervezi a diákok társadalmi tevékenységét. Mi van, ha megtagadja a diák, akkor csak ezért nem érettségizhet? - teszik fel a kérdést. A 60 óra közösségi szolgálatról addig nehéz vitát nyitni, amíg nem határozzák meg, mit is takar.
   
Nem tartják szerencsésnek nyolc gyermekkel iskola indítását, félő ugyanis hogy néhány falu létrehozza így az intézményt, de közben meggondolja magát egy-két szülő, és elviszi gyermekét. Előfordulhat, hogy három-négy gyermekkel működik majd tovább az iskola - figyelmeztetnek. A közoktatási intézmény alapítására, működésére és vezetésére vonatkozó passzussal egyetértenek, de remélik, hogy részletesen kidolgozzák az intézményalapítás feltételeit.   

A szövetség a dokumentum szerint támogatja, hogy erősödik a külső ellenőrzés, valamint hogy a felzárkóztatás mellett nagyobb hangsúlyt kap a tehetséggondozás. Egyetértenek azzal a résszel, amely az összmagyarság helyével foglalkozik a magyar oktatási rendszerben.
   
Kósa Lajos, a szövetség elnöke hétfőn az MTI-nek azt mondta, hogy szövetségük a közoktatási koncepcióról fejtette ki a véleményét egy munkaanyagban. Ebben rámutattak a szerintük problémás részletekre, amelyekről érdemes tovább egyeztetni - jegyezte meg. Hivatalos állásfoglalását csak a törvénytervezet kidolgozásának későbbi fázisában alakítja majd ki a Megyei Jogú Városok Szövetsége - hívta fel a figyelmet.

MTI