2010. január. 19. 05:01 Eduline Utolsó frissítés: 2010. január. 18. 17:17 Közoktatás

Tízezer forintos ösztöndíj 1900 diáknak

Februártól 10 ezer forint tanulmányi ösztöndíjat kap havonta az a több mint 1900 szakiskolai diák, aki a hiányszakmák valamelyikét tanulja Győr-Moson-Sopron,Vas és Zala megyében.

A Regionális Fejlesztési és Képzési Bizottság titkárának tájékoztatása szerint a bizottság a munkaügyi központ felmérése alapján határozta meg azt  a tíz szakképesítést, amelyre a régió gazdasága igényt tart. Eszerint a szerkezetlakatos, ács állványozó, szerszámkészítő, gépi forgácsoló, szakács, szabó, szociális gondozó, továbbá a hegesztő, a kőműves szakmát tanulók részesülnek ösztöndíjban. Ugyancsak hiányszakmának minősül a régióban az agrárgazdasági, és az e körbe tartozó erdészeti, kertészeti és mezőgazdasági gépszerelő, gépjavító szakma, így az e területen tanuló diákok is kapnak ösztöndíjat.

A tanulmányi ösztöndíj mértéke az első félévben egységesen 10 ezer forint, a későbbiekben tanulmányi eredménytől függően akár 30 ezer forint is lehet havonta. Az ösztöndíj forrása a Munkaerő-piaci Alap képzési alaprésze, a pénzt az oktatási intézmény folyósítja. Az érintett diákoknak bankszámlát kell nyitniuk, az ösztöndíjat oda utalják - mondta a titkár.

A szakiskolai tanulmányi ösztöndíj bevezetésétől azt várják, hogy fokozza a hiányszakmák iránti érdeklődést a továbbtanulás előtt álló nyolcadik osztályosok körében - mutatott rá Varga G. Károlyné. A szakiskolai tanulmányi ösztöndíjról tavaly december 29-én született kormányrendelet. Az Oktatási Hivatal Nyugat-dunántúli Regionális Igazgatósága mellett működő Regionális Fejlesztési és Képzési Bizottság szavazta meg azt a tíz szakmát, amelyben a nappali tagozaton tanuló szakiskolások jövedelmi helyzettől függetlenül ösztöndíjat kapnak.


mti
„A tananyag is jobban megmarad, ha valamilyen élményt vagy emléket tudnak hozzá kötni” Közoktatás Székács Linda

„A tananyag is jobban megmarad, ha valamilyen élményt vagy emléket tudnak hozzá kötni”

Bóják között szlalomozó, alagutakon átbújó macskák. Így is lehet irodalmat tanulni vagy épp kötelező olvasmányokból számot adni a Terápiás és Segítő Macskákért Alapítvány rendhagyó irodalomóráján. A tanulás így nem csak szórakoztató, de észrevétlen is lehet, és olyan gyerekek is bevonódnak az órákba, akik általában vagy nem szólalnak meg, vagy a zavaró viselkedésükről ismertek.