Nőni fog a hátrányos helyzetű diákok száma a Debreceni Egyetemen
A Debreceni Egyetemen várhatóan a jelenlegi másfélszeresére nő a hátrányos szociális helyzetű, illetve a fogyatékkal élő hallgatók száma az új tanévben.
Bár végleges adatok csak a pótfelvételik lezárultával lesznek, az eddigi adatok szerint csak a tudományegyetemi karok centrumába 63 fogyatékkal élő hallgató jelentkezett, miközben eddig az egész egyetemen 110 volt a számuk. Jávor András oktatási rektorhelyettes elmondta: többletfeladatok az épületek felújítása és akadálymentesítése, jeltolmácsok alkalmazása, valamint a látássérültek jobb kiszolgálása miatt adódnak. Braille-írásos feliratok kihelyezésével és a könyvek digitalizálásával igyekeznek a látássérült hallgatók tanulását segíteni.
Berényi András, a Debreceni Egyetem mentálhigiénés programjának koordinátora az MTI-nek elmondta: az egyetem minden beruházásánál figyelembe veszik a fogyatékkal élők szempontjait, főleg az akadálymentesítésnél, bár ezt több campuson lassítja, hogy sok a műemlék jellegű épület.
Az egyetem két programot hajtott végre idén a fogyatékkal élők érdekében. Elsőként bevezették a jegyzetelő szolgáltatást a Fogyatékos Személyek Közalapítvánnyal együttműködve: a hallássérült hallgatóknak készítenek jegyzeteket az előadásokon az erre önként jelentkező csoporttársak. Ez a program a Rochesteri Egyetemről indult, az önkénteseknek egy tanfolyamot kell elvégezniük ahhoz, hogy részt vehessenek a szolgáltatásban.
A második jelentős fejlesztés a campusok és a lakóhely közti közlekedést segíti: az egyetem akadálymentesített kisbuszt vásárolt, ezzel szállítják a mozgássérült diákokat az egyesület munkatársai.
mti