Megszűnne a nyolcosztályos gimnáziumi oktatás Közoktatás
Edupress

Megszűnne a nyolcosztályos gimnáziumi oktatás

Új törvényjavaslatban kezdeményezi a nyolcosztályos gimnáziumok átszervezését, valamint a nem szakrendszerű oktatás bővítését a többcélú közoktatási intézményekben Magyar Bálint és Sándor Klára SZDSZ-es képviselők - írja a Népszava. A kezdeményezésre Sió László Fideszes oktatáspolitikus úgy reagált: a szabaddemokraták jogalkotási dühe jogbizonytalanságot eredményez, nem lehet a hetente változó jogszabályok mellett köz-és felsőoktatási intézményeket működtetni.

Sándor Klára és Magyar Bálint javaslata szerint a nyolcosztályos gimnáziumok jelenlegi tevékenységeit 2010-2011-től át kellene szervezni, és bővülne a nem szakrendszerű oktatás eddigi rendszere a többcélú, tehát az általános és középiskolai oktatást egyaránt megvalósító oktatási intézményekben. A módosító indítványban szerepel, hogy elsőtől a hatodik osztályig a nem szakrendszerű oktatást meg kell szervezni, amennyiben a többcélú oktatási intézmény a gimnáziumi, szakiskolai, illetve szakközépiskola feladatok bármelyikét ellátja. A javaslatot benyújtó képviselők szerint ugyanis a többcélú oktatási intézmények felépítése lehetővé teszi a nem szakrendszerű oktatás megvalósítását a hatodik évig, majd hetediktől a tantárgyi rendszerre bontott oktatást. Jelenleg a hatályos közoktatási törvény szerint az ötödik és hatodik évben nem szakrendszerű oktatásra kell fordítani az órák 25-50 százalékát.

Az egységes, tizenkét osztályos középiskolákban pedig az elsőtől hatodik évig tartó tanulmányi idő egésze átszervezhető nem szakrendszerű, tehát készség és képességfejlesztésre koncentráló oktatásra. A javaslat azokban az intézményekben szervezné át az oktatást, ahol annak felépítése lehetővé teszi a nem szakrendszerű oktatás megvalósítását. Jelenleg négy, hat- és nyolcosztályos formában működnek a gimnáziumok. A módosító indítvány a gimnáziumok működését négy és hatosztályos rendszerű oktatásra szűkítené le. A javaslat szerint a nyolc osztályos gimnáziumokban a 2010/2011-es tanévtől ötödik osztálytól már nem indulnának nyolc évfolyamos képzések, ám a jelenlegi képzésben részt vevők számára az oktatási intézmény biztosítaná a kimeneti feltételeket.

Sió László felhívta a figyelmet, hogy nyolcosztályos gimnáziumba a gyerekek 4 százaléka jár, és ezen intézmények tanulói a kompetenciaméréseken kiemelkedő teljesítményt nyújtanak, megvan a maguk pedagógiai kultúrája. Sió szerint semmi nem indokolja a nyolcosztályos rendszer szétverését, szerinte Magyar Bálint megint csak a 6+6 osztályos rendszer mellett kampányol. A Fideszes oktatáspolitikus szerint az MSZP és az SZDSZ "kapuzárási pánikban" szenved és kitört rajta a törvényalkotási düh, ami viszont jogbizonytalanságot eredményez. "Nem lehet hetente változó jogszabályok mellett köz- és felsőoktatási intézményeket működtetni" - hangsúlyozta.

Az Oktatási és Kulturális Minisztérium az MTI-vel közölte: megvitatja a javaslatot.

(www.edupress.hu)

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.