Megszűnne a nyolcosztályos gimnáziumi oktatás Közoktatás
Edupress

Megszűnne a nyolcosztályos gimnáziumi oktatás

Új törvényjavaslatban kezdeményezi a nyolcosztályos gimnáziumok átszervezését, valamint a nem szakrendszerű oktatás bővítését a többcélú közoktatási intézményekben Magyar Bálint és Sándor Klára SZDSZ-es képviselők - írja a Népszava. A kezdeményezésre Sió László Fideszes oktatáspolitikus úgy reagált: a szabaddemokraták jogalkotási dühe jogbizonytalanságot eredményez, nem lehet a hetente változó jogszabályok mellett köz-és felsőoktatási intézményeket működtetni.

Sándor Klára és Magyar Bálint javaslata szerint a nyolcosztályos gimnáziumok jelenlegi tevékenységeit 2010-2011-től át kellene szervezni, és bővülne a nem szakrendszerű oktatás eddigi rendszere a többcélú, tehát az általános és középiskolai oktatást egyaránt megvalósító oktatási intézményekben. A módosító indítványban szerepel, hogy elsőtől a hatodik osztályig a nem szakrendszerű oktatást meg kell szervezni, amennyiben a többcélú oktatási intézmény a gimnáziumi, szakiskolai, illetve szakközépiskola feladatok bármelyikét ellátja. A javaslatot benyújtó képviselők szerint ugyanis a többcélú oktatási intézmények felépítése lehetővé teszi a nem szakrendszerű oktatás megvalósítását a hatodik évig, majd hetediktől a tantárgyi rendszerre bontott oktatást. Jelenleg a hatályos közoktatási törvény szerint az ötödik és hatodik évben nem szakrendszerű oktatásra kell fordítani az órák 25-50 százalékát.

Az egységes, tizenkét osztályos középiskolákban pedig az elsőtől hatodik évig tartó tanulmányi idő egésze átszervezhető nem szakrendszerű, tehát készség és képességfejlesztésre koncentráló oktatásra. A javaslat azokban az intézményekben szervezné át az oktatást, ahol annak felépítése lehetővé teszi a nem szakrendszerű oktatás megvalósítását. Jelenleg négy, hat- és nyolcosztályos formában működnek a gimnáziumok. A módosító indítvány a gimnáziumok működését négy és hatosztályos rendszerű oktatásra szűkítené le. A javaslat szerint a nyolc osztályos gimnáziumokban a 2010/2011-es tanévtől ötödik osztálytól már nem indulnának nyolc évfolyamos képzések, ám a jelenlegi képzésben részt vevők számára az oktatási intézmény biztosítaná a kimeneti feltételeket.

Sió László felhívta a figyelmet, hogy nyolcosztályos gimnáziumba a gyerekek 4 százaléka jár, és ezen intézmények tanulói a kompetenciaméréseken kiemelkedő teljesítményt nyújtanak, megvan a maguk pedagógiai kultúrája. Sió szerint semmi nem indokolja a nyolcosztályos rendszer szétverését, szerinte Magyar Bálint megint csak a 6+6 osztályos rendszer mellett kampányol. A Fideszes oktatáspolitikus szerint az MSZP és az SZDSZ "kapuzárási pánikban" szenved és kitört rajta a törvényalkotási düh, ami viszont jogbizonytalanságot eredményez. "Nem lehet hetente változó jogszabályok mellett köz- és felsőoktatási intézményeket működtetni" - hangsúlyozta.

Az Oktatási és Kulturális Minisztérium az MTI-vel közölte: megvitatja a javaslatot.

(www.edupress.hu)

Támogatja a tankerület az újraválasztását annak az iskolaigazgatónak, aki megpróbálhatta eltitkolni a diákok szexuális zaklatását Közoktatás Székács Linda

Támogatja a tankerület az újraválasztását annak az iskolaigazgatónak, aki megpróbálhatta eltitkolni a diákok szexuális zaklatását

Ha még egyszer rosszat mernek mondani, akkor bajba kerülhetnek - ezt mondta az iskolaigazgató azoknak az általános iskolás diáklányoknak, akik négy évvel ezelőtt segítségért fordultak hozzá egy őket fogdosó, iskolai foglalkozáson jelenlévő férfi miatt. Az ügyben szeméremsértés miatt indult eljárás, és bár a bíróság szerint az iskola hárított, a tankerület ma már máshogy vélekedik.