2009. február. 19. 10:52
Eduline
Utolsó frissítés: 2009. február. 19. 10:54
Közoktatás
Épül a természettudományok új játszótere
A Szegedi Tudományegyetem megreformálja a természettudományos oktatást?
A Szegedi Tudományegyetem innovatív beruházásaként 160 millió forintból épül fel az a „Csodák tára”, amely 2010 végétől több mint 1000 m2-en kiállításokkal, rendhagyó természetismeret órákkal, interaktív bemutatókkal és kipróbálható kísérletekkel várja majd a természettudomány iránt érdeklődőket. Az Interaktív Természetismereti Tudástár többek között a természettudományos oktatás jelenlegi problémáira is megoldást jelenthet, és a tudományok népszerűsítésére is alkalmas lehet hosszú távon.
A Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kar épületében 2010 végére épül fel az az interaktív oktatási központ, amelynek célja a természettudományok játékos bemutatása az általános és középiskolás diákok számára. A természettan számos területét magában foglaló kiállításból, a tematikus bemutató órákból és a „Próbáld ki laboratórium”-ból felépülő „Csodák tára”- Interaktív Természetismereti Tudástár friss szemléletű, eredményközpontú és látványos ismereteket kíván nyújtani a gyerekeknek.
A közel 140 éves múltra visszatekintő kar természettudományi tanszékeinek anyagából nyíló kiállítás és a bemutató órák elsődlegesen az általános és középiskolás fiatalok számára nyújtanak majd érdekes ismereteket, de családokat és más korosztályokat is igyekeznek megszólítani.
A kiállítási csomópontokon informatív oktatásra, játékos és szórakoztató részvételre, kreatív közreműködésre is nyílik lehetőség. A gyerekek saját fizikai és szellemi képességeiket, érzékszerveiket is kipróbálhatják számos erre alkalmas eszközzel, illetve interaktív szemléltetési módszerek – például mikroszkóp, kivetítés, animációk, információs pontok – segítségével a természetben lezajló folyamatokat is megismerhetik. A bemutató órákon és a „Próbáld ki laboratóriumban” gyakorlattal rendelkező, minősített előadók naponta többször látványos kísérleteket mutatnak majd be olyan eszközök segítségével, amelyek a hazai iskolák szertáraiban nem találhatók meg.
„A több mint 160 millió forintos fejlesztés végre olyan módon jeleníti meg a természettudományokat, és teszi kézzelfoghatóvá az elméleti oktatást, melyre hosszú évtizedek óta vár a pedagógusszakma. A „Csodák tára” remélhetőleg a jövő tudósaira is nagy hatást gyakorol majd, hiszen remekül fogja bemutatni a tudomány sokszínűségét, izgalmasságát és játékosságát” – hangsúlyozta Dr. Viskolcz Béla, a Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kar oktatója.