2009. január. 16. 09:41 Eduline Utolsó frissítés: 2009. január. 16. 09:44 Közoktatás

Tudományos kutatások indulhatnak Veszprémben

Mély megújuláson megy át a veszprémi székhelyű Pannon Egyetem, ennek alapfeltétele a múlt évben pályázaton elnyert 4,3 milliárd forintos állami támogatás - tájékoztatta az egyetem stratégiai igazgatója.

Réti Tamás elmondta: a fejlesztési összegből mindenekelőtt új kutatóhelyet (tudásbázist) alakítanak ki Veszprémben, a volt gyermekkórház épületében - melyet az egyetem 99 évre kapott kezelésbe a megyei önkormányzattól -, illetőleg ide "viszik be" az intézmény élenjáró kutató-fejlesztő tevékenységeit. Jelentős fejlesztéseket valósítanak majd meg Keszthelyen, a Georgikon karon és a székesfehérvári campuson is - tette hozzá.

Az igazgató közlése szerint több olyan tudományos kutatást indítanak majd, amelynek reményeik szerint gazdaságélénkítő és munkahelyteremtő szerepe lesz. A veszprémi tudásházban létrehoznak a többi közt egy informatikai-fejlesztő központot, járműelektronikai és digitális jelfeldolgozó laboratóriumot létesítenek, továbbá régiós fejlesztéseket szolgáló gépészeti és mechatronikai, valamint bioinnovációs kutatócentrumot alakítanak ki.

Zsiborácsné Petró Mária gazdasági főigazgató arról tájékoztatott, hogy a Pannon Egyetem gazdálkodása stabil, az állami támogatás és a saját bevétel tavaly összességében elérte a 11,5 milliárd forintot. 2008-ban a hallgatói létszám csökkenő tendenciája is megállt, sőt a korábbiakhoz képest nőtt a felvételt nyertek száma; a Pannon Egyetemen összesen 10 ezer 500 diák tanul - tette hozzá.

veszprem_legbol

Közlése szerint 2011-ig szóló intézményfejlesztési tervükben a legfontosabb stratégiai cél a minőségi képzés, valamint a kutatási és innovációs tevékenység erősítése. Mint elmondta, több karon intézeteket hoztak létre, és bővítették, korszerűsítették a képzési kínálatot.

Zsiborácsné Petró Mária kiemelte, hogy olyan szakokat létesítenek, amelyek "piacképesek", megfelelnek a munkaerőpiaci igényeknek, de a képzési struktúra átalakításában meghatározó az idegen nyelvű szakok indítása is. Hozzátette: fontos az is, hogy minél nagyobb számban tudjanak külföldi hallgatókat fogadni.

Kitért arra, hogy a szakterületek átalakítása összefügg az oktatói létszám "átstrukturálódásával" is; egyes karokon némileg csökken, másutt viszont emelkedik a létszám.
Létszámleépítési tervük nincs - jegyezte meg, tájékoztatva arról is, hogy a Pannon Egyetemen 390 oktató dolgozik, a teljes alkalmazotti létszám azonban mintegy ezerre tehető.

A gazdasági főigazgató végül azt hangsúlyozta, hogy egy nemrég készült felmérés szerint - húsz szempont alapján rangsoroltak a 76 hazai felsőoktatási intézmény közül 40-et -, a Pannon Egyetem az előkelő 5. helyezést érte el.